Lekarz na kontrakcie: System dyżurów lekarzy w Polsce wymaga zmian

• Śmierć 44-letniej anestezjolog w szpitalu w Białogardzie podczas czwartej doby dyżuru ponownie wywołała publiczną dyskusję o czasie pracy lekarzy.
• "Są przemęczeni, bo do etatów dorabiają dyżurami na kontraktach" - to jeden z medialnych przekazów.
• Problem jest jednak znacznie bardziej złożony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarz na kontrakcie: System dyżurów lekarzy w Polsce wymaga zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/AT

www.rynekzdrowia.pl

9 wrz 2016 14:52


Anestezjolog, która zmarła 8 sierpnia br. w Szpitalu Powiatowym w Białogardzie, nie była etatowym pracownikiem tej lecznicy. Dyżurowała w niej, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Jako ordynator etatowo pracowała w innym szpitalu.

- Nieustannie podróżowała między tymi placówkami - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący związku "Solidarność" w szpitalu w Białogardzie Wiesław Haik.

Okoliczności śmierci lekarki wyjaśnia prokuratura. Związkowcy chcą, aby NFZ oraz NIK skontrolowały m.in. szpital w Białogardzie i trzy inne lecznice zarządzane przez tę samą spółkę. - Z naszej wiedzy wynika, że lekarze pracują w tych czterech szpitalach jednocześnie - powiedział Haik. - Chcemy, aby skontrolowano firmę pod kątem zatrudnienia pracowników, a także liczby godzin przepracowanych przez lekarzy.

W 2008 roku, między innymi za sprawą unijnej dyrektywy, weszły u nas w życie przepisy, według których lekarz może pracować 7 godz. 35 min na dobę. Lekarze wywalczyli też możliwość 11-godzinnego odpoczynku po dyżurze.

Wielu z nich nie korzysta jednak z tej możliwości, zgadzając się m.in. na klauzulę opt-out. Umowa o pracę z taką klauzulą pozwala wydłużyć tydzień pracy powyżej 48 godzin (ale nie więcej niż do 72 godzin).

Czytaj też: Dla bezpieczeństwa wszystkich czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć. Jak u kierowców i pilotów

Lekarze mogą jeszcze pracować w ramach kontraktów - w oparciu o umowy cywilno-prawne, do których nie stosuje się przepisów kodeksu pracy. Pracodawców nie interesuje wtedy, jak długo i gdzie jeszcze pracuje zatrudniany przez nich lekarz.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, przypomina, że unijna dyrektywa o czasie pracy nie została wprowadzona z myślą o ochronie m.in. pracowników szpitali, ale ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. - Chodzi o ograniczenie ryzyka narażenia pacjentów na skutki przemęczenia lekarzy, w tym popełniania przez nich błędów - mówi ekspert, zaznaczając, że dyrektywa o czasie pracy dotyczy nie tylko lekarzy, ale też na przykład kierowców.

Wskazuje, że duch tej dyrektywy został w polskiej legislacji złamany, a idea ograniczenia czasu pracy, mająca służyć konsumentom, uległa w naszym prawodawstwie swoistej "falandyzacji". Dzieje się tak między innymi poprzez zawieranie kontraktów cywilnoprawnych z lekarzami prowadzącymi działalność gospodarczą, czyli ich samozatrudnienie.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.