PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta

  • Autor: PAP/AT
  • 29 lis 2019 7:14

8 stycznia 2020 r. wchodzi w życie powszechność stosowania recept elektronicznych. Jeżeli to się uda, to będzie to bardzo dobry wynik w porównaniu do innych krajów wprowadzających e-receptę - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta
Adobe Stock
REKLAMA

W rozmowie z "Polska Times" Cieszyński ocenił, że w ostatnich latach Polska ma wiele sukcesów w informatyzacji usług publicznych. Zaznaczył, że w przypadku e-recepty kluczowym momentem będzie 8 stycznia 2020 r., gdy wchodzi w życie powszechność stosowania recept elektronicznych.

"Liczę na to, że wtedy w każdym lekarskim gabinecie w Polsce będzie można taką e-receptę wystawić. Jeżeli to się uda, to będzie to bardzo dobry wynik w porównaniu do innych krajów wprowadzających e-receptę. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych dojście do 70 proc. recept w postaci elektronicznej zajęło 8 lat" - powiedział wiceminister.

W 2019 r. do tej pory z e-recept skorzystało 7 mln pacjentów. "Na pewno cieszy tak duża dynamika wzrostu. Rok temu w październiku wystawiono 25 tys. e-recept, a w tym było to ponad 12 mln" - skomentował.

Wiceminister powiedział, że resort chce także, aby pacjenci mieli dostęp do bazy autoryzowanej wiedzy medycznej.

"Chcemy w tej sprawie podpisać porozumienie z jednym z europejskich liderów, czyli NHS - brytyjskim odpowiednikiem NFZ, ponieważ NHS taki zasób informacji od dłuższego już czasu publikuje na swoich stronach internetowych" - poinformował.

Wiceminister powiedział, że w przyszłym roku resort zdrowia będzie pracował m.in. nad popularyzacją elektronicznego skierowania. Ocenił, że największym wyzwaniem będzie jednak wdrożenie wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. MZ będzie także pracować nad e-rejestracją, czyli możliwością zapisania się do lekarza przez internet lub telefon.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA