PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Łatwiej o pracę w Polsce dla lekarza z Ukrainy

  • Autor: PAP/AT
  • 24 paź 2019 11:11

Ministerstwo zdrowia chce wprowadzić możliwość leczenia bez nostryfikacji dyplomu i egzamin uprawniający do posługiwania się tytułem lekarza. Resort liczy, że w ten sposób zachęci do pracy w naszym kraju medyków spoza UE i że zostaną oni w Polsce.

Łatwiej o pracę w Polsce dla lekarza z Ukrainy
Lekarze spoza Unii Europejskiej łatwiej dostaną pracę w Polsce (fot. shutterstock)
REKLAMA

 

  • Ustawa w głównej mierze dotyczy teraz zatrudniania lekarzy spoza UE. Takie podejście świadczy o tym, że nie doceniamy własnego potencjału kadrowego - powiedział Jarosław Biliński, przewodniczący zespołu, który pracował nad projektem.
  • Już w wersji projektu, który pod koniec maja skierowano do konsultacji, pojawiły się przepisy dotyczące podejmowania pracy bez konieczności nostryfikowania dyplomu.
  • Prawo wykonywania zawodu na określony czas (maksymalnie pięć lat) i w konkretnym miejscu (w placówce, która zgłosi takie zapotrzebowanie i gotowość zatrudnienia) wydawać będzie właściwa okręgowa rada lekarska (ORL).

"Dziennik Gazet Prawna" przypomina także, że nowelizacja ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.), której projekt przygotował zespół złożony m.in. z przedstawicieli środowiska rezydentów - choć miała kompleksowo uregulować proces kształcenia podyplomowego - na obecnym etapie dotyczy w głównej mierze zatrudniania lekarzy cudzoziemców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do projektu przekazanego przez zespół resort dodał przepisy ułatwiające podejmowanie przez nich pracy w Polsce, a w najnowszej wersji, skierowanej do komisji prawniczej, znacząco się one rozrosły.

"Ustawa w głównej mierze dotyczy teraz zatrudniania lekarzy spoza UE" - powiedział dziennikowi Jarosław Biliński, przewodniczący zespołu, który pracował nad projektem. "Takie podejście świadczy o tym, że nie doceniamy własnego potencjału kadrowego" - wskazał.

Czytaj też: Premier: Ponad 20 tys. lekarzy wyjechało z Polski w ciągu dwudziestu lat

"DGP pisze, że "już w wersji projektu, który pod koniec maja skierowano do konsultacji, pojawiły się przepisy dotyczące podejmowania pracy bez konieczności nostryfikowania dyplomu". "Prawo wykonywania zawodu na określony czas (maksymalnie pięć lat) i w konkretnym miejscu (w placówce, która zgłosi takie zapotrzebowanie i gotowość zatrudnienia) wydawać będzie właściwa okręgowa rada lekarska (ORL)" - podaje gazeta.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łatwiej o pracę w Polsce dla lekarza z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA