PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kształcenie medyków reliktem przeszłości

Kształcenie medyków w takich dziedzinach jak onkologia czy fizjoterapia to relikt przeszłości. - Coraz częściej zdarzają się przypadki, że to pacjent dzięki zdobytej przez siebie wiedzy wymusza na lekarzu nowoczesne postępowanie w danym nowotworze - mówi prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.

Kształcenie medyków reliktem przeszłości
Wiele mamy do zrobienia, ale nie zgadzam się, że system kształcenia działa źle - przekonywała prof. Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. (fot. David Mark z Pixabay)
REKLAMA
  • W środę (1 lipca) odbyła się kolejna ze zdalnych sesji zorganizowanych w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który organizowany jest online.
  • Uczestnicy panelu "System kształcenia kadr medycznych w Polsce" zwracali uwagę, że są dziedziny medycyny, w których sposób i zakres kształcenia wymagają natychmiastowej poprawy.
  • Wiele mamy do zrobienia, ale nie zgadzam się, że system kształcenia działa źle - przekonywała prof. Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia. 

- System kształcenia onkologii w Polsce jest kompletnie niewydolny i staroświecki. Na onkologię od lat na uczelniach medycznych przeznacza się za mało czasu i pieniędzy. Widzimy w tym zakresie duże braki. I tak np. mamy obecnie sytuację, że problem raka płuca, który jest głównym zabójcą w naszym kraju, w przypadku wielu specjalizacji na studiach jest przekazywany na poziomie szczątkowym - podkreślał prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.

Jak tłumaczy współcześnie nauczając onkologii powinniśmy się skupiać na jej interdyscyplinarności. Powinni brać w nim udział rożni specjaliści z poszczególnych dziedzin onkologii. A tak nie jest. Zwraca też uwagę na braki w szkoleniach specjalistycznych. Programy nie zawierają pełnego spektrum zagadnień związanych z leczeniem tej choroby.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obecnie w Polsce w przypadku nauczania o onkologii panuje staroświeckość. W przyszłości nawet przeznaczenie wielkich pieniędzy nie pomoże w poprawie sytuacji w onkologii, jeżeli dzisiaj lekarze wychodzą z uczelni bez przygotowania do leczenia pacjentów z nowotworami. Coraz częściej zdarzają się przypadki, że to pacjent dzięki zdobytej przez siebie wiedzy wymusza na lekarzu nowoczesne postępowanie w danym nowotworze. Lekarz sam nie jest w stanie wpaść na to, że powinien posłać pacjenta do innego lekarza - mówił ekspert.

Na podobny problem w innej dziedzinie - fizjoterapii - zwraca uwagę Zbigniew Wroński, z Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Jak podkreślał, również w przypadku specjalizacji fizjoterapii system kształcenia pozostaje reliktem przeszłości, który nie jest dostosowany do obecnych możliwości medycyny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kształcenie medyków reliktem przeszłości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA