×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Krakowski Szpital Uniwersytecki zakończył wyposażanie nowej siedziby

  • Autor: PAP/JP
  • 9 maj 2022 13:50

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zakończył wyposażanie nowej siedziby w Prokocimiu. Projekt wart był prawie 300 mln zł, z czego ponad 236 mln to dofinansowanie unijne.

Krakowski Szpital Uniwersytecki zakończył wyposażanie nowej siedziby
Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie składa się z 10 budynków (fot. Facebook/nssukrakow)
REKLAMA
  • Władze szpitala ogłosiły zakończenie realizacji zadania w poniedziałek 9 maja w Dniu Europy.
  • "Szpital Uniwersytecki, największy szpital, jaki w ostatnich latach powstał na terenie Europy i największe dofinansowanie, jakie Unia Europejska przeznaczyła na wyposażenie szpitala - kwota ponad 60 mln euro. Szczególnie mnie cieszy, że są to chyba najlepiej wydane pieniądze europejskiej, jakie mogliśmy sobie wyobrazić" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor SU Marcin Jędrychowski.
  • Jak zaznaczył, szpital zawsze miał aspiracje, by sięgać po najnowsze zdobycze technologiczne w medycynie, ale głównym ograniczeniem były finanse.

"Jesteśmy świadomi, że współczesna medycyna opiera się nie tylko na wiedzy lekarzy, ale również na wysokospecjalistycznym sprzęcie, który znacznie przyspiesza diagnostykę i usprawnia proces leczenia. Dzięki wsparciu z budżetu państwa i Unii Europejskiej na naszych oczach dokonała się przełomowa w historii szpitala transformacja" - powiedział dyrektor.

Z kolei z-ca dyrektora ds. koordynacji i rozwoju Joanna Konopka dodała: "Był to pierwszy tak duży projekt realizowany na tę skalę w Szpitalu Uniwersyteckim".

Szpital w nowej siedzibie, w Prokocimiu, zaczął działać jesienią 2019 r. Kilka miesięcy później zaczął przyjmować także pacjentów covidowych.

"Ani na jeden dzień nie wstrzymaliśmy przyjmowania pacjentów niecovidowych" - zaznaczył dyrektor. Obecnie w placówce są pojedynczy pacjenci covidowi i pojedynczy pacjenci uchodźcy z Ukrainy.

"Pandemia stała się wyznacznikiem, czy rzeczywiście rozsądnie wydajemy środki" - ocenił prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki. Dodał także, że służba zdrowia wymaga wsparcia zewnętrznego. "Oczekuje się, by szpitale były dochodowe. Z drugiej każe się działać społecznie" - mówił.

Projekt został dofinansowany z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wniosek o fundusze na wyposażenie szpital złożył w czerwcu 2018 r., a w listopadzie, po przejściu procedury, podpisał z zarządem województwa małopolskiego umowę o dofinansowanie projektu w ramach Osi Priorytetowej 12. Infrastruktura Społeczna RPO WM na lata 2014-2020.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krakowski Szpital Uniwersytecki zakończył wyposażanie nowej siedziby

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA