Szpital Uniwersytecki w Krakowie zakończył wyposażanie nowej siedziby w Prokocimiu. Projekt wart był prawie 300 mln zł, z czego ponad 236 mln to dofinansowanie unijne.

- Władze szpitala ogłosiły zakończenie realizacji zadania w poniedziałek 9 maja w Dniu Europy.
- "Szpital Uniwersytecki, największy szpital, jaki w ostatnich latach powstał na terenie Europy i największe dofinansowanie, jakie Unia Europejska przeznaczyła na wyposażenie szpitala - kwota ponad 60 mln euro. Szczególnie mnie cieszy, że są to chyba najlepiej wydane pieniądze europejskiej, jakie mogliśmy sobie wyobrazić" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor SU Marcin Jędrychowski.
- Jak zaznaczył, szpital zawsze miał aspiracje, by sięgać po najnowsze zdobycze technologiczne w medycynie, ale głównym ograniczeniem były finanse.
"Jesteśmy świadomi, że współczesna medycyna opiera się nie tylko na wiedzy lekarzy, ale również na wysokospecjalistycznym sprzęcie, który znacznie przyspiesza diagnostykę i usprawnia proces leczenia. Dzięki wsparciu z budżetu państwa i Unii Europejskiej na naszych oczach dokonała się przełomowa w historii szpitala transformacja" - powiedział dyrektor.
Z kolei z-ca dyrektora ds. koordynacji i rozwoju Joanna Konopka dodała: "Był to pierwszy tak duży projekt realizowany na tę skalę w Szpitalu Uniwersyteckim".
Szpital w nowej siedzibie, w Prokocimiu, zaczął działać jesienią 2019 r. Kilka miesięcy później zaczął przyjmować także pacjentów covidowych.
"Ani na jeden dzień nie wstrzymaliśmy przyjmowania pacjentów niecovidowych" - zaznaczył dyrektor. Obecnie w placówce są pojedynczy pacjenci covidowi i pojedynczy pacjenci uchodźcy z Ukrainy.
"Pandemia stała się wyznacznikiem, czy rzeczywiście rozsądnie wydajemy środki" - ocenił prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki. Dodał także, że służba zdrowia wymaga wsparcia zewnętrznego. "Oczekuje się, by szpitale były dochodowe. Z drugiej każe się działać społecznie" - mówił.
Projekt został dofinansowany z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wniosek o fundusze na wyposażenie szpital złożył w czerwcu 2018 r., a w listopadzie, po przejściu procedury, podpisał z zarządem województwa małopolskiego umowę o dofinansowanie projektu w ramach Osi Priorytetowej 12. Infrastruktura Społeczna RPO WM na lata 2014-2020.

Słowa kluczowe
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- medycyna
- rynek zdrowia
- edukacja
- Uniwersytet Jagielloński
- szpital
- szpitale
- Kraków
- szkolnictwo wyższe
KOMENTARZE (0)