93 lekarzy w uniwersyteckim szpitalu dziecięcym w Krakowie Prokocimiu wypowiedziało klauzule opt-out. Zdaniem rzeczniczki placówki oznacza to, że w styczniu szpital będzie musiał rozważyć przyjmowanie mniejszej liczby pacjentów.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala Natalia Adamska-Golińska, jak dotąd 93 z ponad 170 lekarzy mających umowy opt-out wypowiedziało je. "Łącznie w naszym szpitalu pracuje blisko 400 lekarzy, czyli ci, którzy wypowiedzieli umowy opt-out, stanowią ok. jedną czwartą całego personelu lekarskiego" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka.
Przyznała, że może to oznaczać przyjmowanie mniejszej liczby pacjentów planowych w placówce w Prokocimiu. "Dzieci z nagłym zagrożeniem zdrowia i życia na pewno nie pozostaną bez pomocy" - zapewniła rzeczniczka.
Podpisanie klauzuli opt-out oznacza zgodę lekarza na dłuższy wymiar czasu pracy (powyżej 48 godzin tygodniowo), dzięki czemu szpitale mogą zapewnić obsadę dyżurów lekarskich. Umowa na klauzulę ma miesięczny termin wypowiedzenia.
Zdaniem rzeczniczki w krakowskim szpitalu klauzule opt-out wypowiedzieli lekarze, którzy nie zgadzają się z obecną sytuacją w służbie zdrowia, domagają się podwyżek, zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i godniejszych warunków pracy.
Wypowiadanie umów zawierających klauzulę opt-out postulowali lekarze rezydenci po zakończeniu protestu głodowego. Do apelu przyłączyły się izby lekarskie, nawołując lekarzy do ograniczania "w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy" do maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Działanie izb skrytykował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w liście przesłanym prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej Maciejowi Hamankiewiczowi. Przypomniał w nim, że zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej dobro chorego powinno być dla lekarza najwyższym dobrem.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy leczy rocznie ponad 200 tys. dzieci, z czego ponad 30 tys. jest hospitalizowanych. Placówka ma obecnie 24 oddziały. W szpitalu pracuje ok. 1,8 tys. osób, z czego prawie 400 lekarzy. Szpital w Prokocimiu jest jedną z najbardziej wyspecjalizowanych w kraju placówką, zajmującą się leczeniem dzieci



KOMENTARZE (0)