PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Pielęgniarki nie będą mogły strajkować

  • Autor: PAP/JP
  • 20 wrz 2022 12:12

Parlament Finlandii przyjął w poniedziałek ustawę, ograniczającą w praktyce pielęgniarkom prawo do strajków, jeśli podczas ich trwania nie będzie zapewnionej wystarczającej opieki w placówkach medycznych czy opiekuńczych, a życie i zdrowie pacjentów będzie zagrożone.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Pielęgniarki nie będą mogły strajkować
Fińska premier Sanna Marin (fot. Philipp von Ditfurth/PAP/DPA)
REKLAMA

Ustawa wchodzi w życie we wtorek i ma obowiązywać przez określony czas, tj. do końca stycznia. Została wniesiona w trybie pilnym, aby uniemożliwić pielęgniarkom strajk, którego rozpoczęcie było zaplanowane na początek tego tygodnia.

"Pielęgniarki tego nie zapomną" - oświadczyły władze organizacji pielęgniarskich, które w związku z ustawą odwołały strajki. Zapowiadają, że personel zacznie składać wypowiedzenia z pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Pielęgniarki protestują przeciwko "legalizacji przymusu pracy"

Parlamentarna dyskusja nad ustawą, wniesioną przez centrolewicowy rząd premier Sanny Marin, toczyła się wiele godzin. Przeciwko ustawie głosowała, będąca w koalicji rządowej, Lewica (VAS) oraz opozycyjna narodowo-konserwatywna partia Finowie (PS). Rządowy projekt wsparli również, będący poza rządem, liberalni-konserwatyści (KOK).

Strajki w szpitalach będą zakazane

Równocześnie w trakcie trwania procesu legislacyjnego, sąd w Helsinkach, na wniosek władz okręgów szpitalnych, wydał orzeczenia zakazujące strajków na szpitalnych oddziałach intensywnej opieki medycznej oraz w placówkach opiekuńczych, pod groźbą kary grzywny w kwocie 1 mln euro, która mogłaby być nałożona na każdą z organizacji związkowych.

Według partii Finowie wydane przez sąd postanowienia pokazały, że rządowy projekt okazuje się "zbędny".

W ostatecznej wersji ustawy rząd wycofał się z planowanych i krytykowanych indywidualnych kar pieniężnych, które byłyby nakładane na strajkujące pielęgniarki. Grzywny, zgodnie z ustawą, mogą być zaś nakładane na organizacje związkowe. Z drugiej strony członkowie personelu medycznego urzędowo skierowani do pracy mogą jednak liczyć na wyższe wynagrodzenie za pracę, w wysokości 1,3 normalnej stawki.

Fińskie pielęgniarki walczą o podwyżki od początku tego roku. Domagają się także systemowego rozwiązania problemu braków kadrowych w placówkach, z którymi służba zdrowia zmaga się od lat.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Pielęgniarki nie będą mogły strajkować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA