Konsultanci nie chcą się spowiadać. Wolą odejść

Po wejściu w życie przepisów, które każą konsultantom spowiadać się z relacji z firmami farmaceutycznymi, z funkcji zrezygnowało 26 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konsultanci nie chcą się spowiadać. Wolą odejść

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Rzeczpospolita

26 wrz 2014 9:23


Zrezygnowało (lub odmówiło przyjęcia nominacji) co najmniej 24 konsultantów wojewódzkich - informuje "Rzeczpospolita". Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk potwierdza też odejście dwóch konsultantów ogólnopolskich - w dziedzinie zdrowia publicznego i alergologii.

To efekt zmian w ustawie o konsultantach, która weszła w życie 11 września. Nowe przepisy nakładają obowiązek składania oświadczeń, w których trzeba ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie akcji lub udziałów w nich, zasiadanie w ich władzach, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze.

Czytaj też: Stanowiska konsultanckie świecą pustkami

Konsultant musi też ujawniać prezenty powyżej 380 zł, w tym wyjazdy na koszt firm. Lekarze uważają oświadczenia za zbyt szczegółowe. Konsultantom nie podoba się też, że ich oświadczenia skontroluje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Czytaj też: Większe uprawnienia dla konsultantów medycznych

"Te ponad 20 rezygnacji nie wpłynie na pogorszenie sytuacji w służbie zdrowia. Jeśli ktoś nie chce ujawnić, co robi zawodowo czy naukowo, to nie może być konsultantem" - przekonuje wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.