×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Konstanty Radziwiłł: Trzeba doprecyzować przepisy dot. zatrudniania lekarzy ze Wschodu

 • Autor: PAP/AT
 • 25 paź 2017 12:10

Polska powinna bardziej otworzyć się na lekarzy ze Wschodu - uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wspomniał m.in. o Ukrainie, Białorusi, gdzie często mieszkają lekarze polskiego pochodzenia.

Konstanty Radziwiłł: Trzeba doprecyzować przepisy dot. zatrudniania lekarzy ze Wschodu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wydaje się, że otwarcie się na lekarzy ze Wschodu będzie służyć obopólnym interesom - ocenił Radziwiłł.

• Chodzi o możliwość zatrudniania lekarzy m.in. z Ukrainy i Białorusi.

• Zdaniem szefa MZ obecny mechanizm ich zatrudniania jest zbyt skomplikowany.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł był gościem programu "Kwadrans polityczny" w TVP1. Mówiąc o sytuacji w polskiej służbie zdrowia, podkreślił, że w Polsce potrzeba więcej lekarzy. Przyznał, również że z Polski więcej lekarzy "wyjeżdża niż przyjeżdża, ale też przyjeżdżają".

"Młodzi lekarze to wielkie dobro narodowe i oczywiście po pierwsze potrzeba więcej lekarzy i proszę zwrócić uwagę, że my robimy coś w tym zakresie, robimy coś konkretnego; w (...) tej chwili, rozpoczyna studia w tym roku o 1,5 tys. osób więcej na wydziałach lekarskich" - zaznaczył Radziwiłł.

Minister ocenił jednak, że Polska powinna bardziej otworzyć się na lekarzy ze Wschodu. Wspomniał m.in. o Ukrainie, Białorusi, gdzie często mieszkają lekarze polskiego pochodzenia.

Czytaj też: W szpitalach brakuje lekarzy. Którzy specjaliści są najbardziej poszukiwani?

"Dzisiaj jest specjalny mechanizm, (zatrudnienia - red.), ale on jest bardzo skomplikowany i wydaje się, że zbyt skomplikowany. Zwłaszcza, że często dotyczy osób pochodzenia polskiego, bo mówimy przede wszystkim o takich krajach, jak Ukraina, Białoruś, inne kraje byłego Związku Sowieckiego i wydaje się, że otwarcie się na lekarzy stamtąd, będzie służyć jakby obopólnym interesom" - mówił minister.

Minister doprecyzował, że owe obopólne interesy to z jednej strony dawanie prawa zatrudnienia lekarzom ze Wschodu, z drugiej strony dzięki temu skorzystaliby polscy pacjenci, którzy w zamian otrzymaliby "więcej opieki".

Czytaj też: Ile zarabiają lekarze w Polsce?

Szef resortu zdrowia podkreślił jednak, że odbywałoby się to "bardzo ostrożnie, patrząc na to przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa pacjentów".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Konstanty Radziwiłł: Trzeba doprecyzować przepisy dot. zatrudniania lekarzy ze Wschodu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • właścielpsa 2017-10-25 16:06:06

  Jak mój pies nie chce żreć kaszy bez omasty, to też go straszę, że przyjdzie pies sąsiada, który nie wybrzydza i wyje mojemu wszystko co jest w misce

 • Tadeusz@Gdański 2017-10-25 16:02:07

  ja proponuje zatrudniać jako lekarzy pierwszego kontaktu absolwentów systemu edukacji obrony terytorialnej. Macia znajdzie kasę, której Radzi nie potrafi załatwić. A jak będzie kasa, to się ułoży ...

 • czeslaw 2017-10-25 15:45:18

  Chyba lepiej ze wschodniej Polski. Powinnismy dbac o wlasne kadry, rozmawiac z nimi, rozwiazywac problem. Nie dolewac wody do gotujacego sie czajnika.....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA