×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec z maseczkami. Jest oficjalna decyzja

  • Autor: PAP/JP
  • 24 mar 2022 10:22

Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

Koniec z maseczkami. Jest oficjalna decyzja
Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • Minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji zaznaczył, że resort przyglądał się w ostatnich tygodniach tendencjom dotyczącym nowych zakażeń w kontekście powrotu dzieci do szkół i napływu uchodźców, wśród których zakażenia mogą częściej występować.
  • "Z naszej perspektywy te dwa zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej zakażeń. Przez dwa tygodnie (mieliśmy do czynienia - PAP) ze zwolnieniem spadków, a nawet stabilizacją, ale od kilku dni obserwujemy znowu przyspieszenie spadków (liczby zakażeń - red.)" - zaznaczył szef resortu.
  • Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że tendencję spadkową widać w liczbie zleceń lekarskich na testy.

Minister odniósł się również do sytuacji w szpitalach. Stwierdził, że mimo zdecydowanej liczby zakażeń w V fali epidemii liczba osób wymagających hospitalizacji utrzymywała się poniżej poziomu 20 tys. Podkreślił, że "tutaj wariant omikron okazał się mniej dolegliwy dla opieki szpitalnej" niż dominujący wcześniej wariant delta.

Dodatkowo minister powiedział, że resort analizuje też sytuację międzynarodową pod kątem rozwoju epidemii i opiera się na analizie prognoz.

"Oba te elementy, zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i perspektywy i prognozy, jakimi dysponujemy są pozytywne tzn. przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli zdecydowaną redukcję zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji" - mówił.

Przekazał, że w czwartek zanotowano 8994 nowe przypadki zakażenia, czyli "blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu". "Od kilku dni, dokładnie od czterech dni, mamy takie przyspieszenie, gdzie to tempo spadków jest większe niż 10, a nawet niż 20 proc." - zaznaczył szef resortu.

Dodał, że do końca kwietnia przewidywany jest zdecydowana redukcja hospitalizacji i zakażeń.

"Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania - pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych" - przekazał, dodając, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania twarzy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec z maseczkami. Jest oficjalna decyzja
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA