PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kleszczowe zapalenie mózgu - wielkie wyzwanie dla pracodawców

  • Autor: TK
  • 1 paź 2019 14:58

Województwo podlaskie wciąż przoduje w liczbie zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze, w tym kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), stanowiące jedną z najczęstszych chorób zawodowych w Polsce. W 2018 roku blisko 40 proc. zakażeń KZM pochodziło z tego regionu. Sytuację może zmienić zaangażowanie pracodawców w profilaktykę.

Kleszczowe zapalenie mózgu - wielkie wyzwanie dla pracodawców
fot. PTWP
REKLAMA
  • W 2018 r. blisko 40 proc. zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu pochodziło z województwa podlaskiego.
  • Poza skutkami zdrowotnymi dla chorujących, specjaliści zwracają także uwagę na duże koszty pracodawców, spowodowane przez nieobecność pracowników. Dodają także, że zmniejszyć te koszty pozwala zainwestowanie w odpowiednie szczepionki.
  • O możliwościach poprawy sytuacji dyskutowano 27 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego podczas konferencji organizowanej w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Eksperci zwracali szczególną uwagę na boreliozę oraz wirusa KZM powodującego niesprawność neurologiczną i długotrwałą niezdolność do pracy. Ich zdaniem jedynie zaangażowanie szeroko zrozumianych pracodawców zapewni możliwość skutecznego zabezpieczenia pracowników przed zakażeniami i ich konsekwencjami. Rosnąca absencja wynikająca z zachorowań to dodatkowe koszty dla pracodawcy i konieczność zmian w organizacji pracy. Z pomocą przychodzi ogólnopolski projekt edukacyjny Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

Te zawody najbardziej narażone na KZM

Skutki przebycia kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) wiążą się z czasową lub trwałą niepełnosprawnością, długotrwałą rehabilitacją i ograniczeniem lub brakiem możliwości pracy w zawodzie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W przypadku boreliozy rzadko dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, a już wyjątkowo do zagrażających życiu powikłań. Najczęściej mamy do czynienia z postacią skórną choroby – rumieniem wędrującym. Z kolei KZM, choć występuje dużo rzadziej, charakteryzuje się istotnie cięższym przebiegiem. – poinformowała Marta Rorat, st. Asystent I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Jak wskazują specjaliści, istnieje wiele grup ryzyka zawodowego, które narażone są na ukąszenia przez kleszcze. Wśród nich są służby mundurowe, pracownicy wodociągów i kanalizacji, pracownicy zarządów dróg miejskich, leśnicy, pracownicy firm budowlanych, tartaków czy firm specjalizujących się w zagospodarowywaniu terenów zielonych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kleszczowe zapalenie mózgu - wielkie wyzwanie dla pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA