- Autor: Rynek Zdrowia/TOK FM
- •2 sty 2018 13:01
Praca lekarza i pielęgniarki powinna być dobrze wyceniona i dobrze opłacona - przekonywała w TOK FM Małgorzata Gałązka-Sobotka podkreślając, że lekarze np. z Ukrainy nie rozwiążą systemowego problemu w polskiej służbie zdrowia.

Według danych z końca ubiegłego roku ponad 4 tysiące lekarzy wypowiedziało tzw. klauzule opt-out, pozwalające im na pracę powyżej przewidzianych prawem 48 godzin tygodniowo. To spowodowało, że pojawiły się doniesienia o konieczności zamykania szpitalnych oddziałów ze względu na brak odpowiedniej liczby lekarzy.
Zdaniem Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dyrektorki Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, tak duża skala zjawiska to często efekt odkładania w Polsce niektórych problemów w służbie zdrowia "na potem". Na później została odłożona też sfera zarządzania kapitałem ludzkim, która jest w dobrej praktyce zarządzania uznana za najistotniejszy element efektywności.
Według ekspertki, wypowiadanie klauzul opt-out może realnie zachwiać systemem. Wiadomo, że lekarzy w Polsce jest znacznie mniej niż w Europie, ich średnia wieku jest bardzo wysoka, jesteśmy przed falą ogromnego odejścia na emeryturę kilkudziesięciu tysięcy pielęgniarek, w związku z tym największą bolączką polskiego systemu ochrony zdrowia oprócz niedofinansowania tego systemu od wielu lat jest właśnie niedobór kadr. Zatem każdy lekarz, każda gotowość do podejmowania pracy jest na wagę złota i na wagę efektywności tego systemu.


KOMENTARZE (0)