PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kiepska praca jest gorsza niż bezrobocie

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 19 sie 2017 9:35

Nowe badanie dowodzi, że bezrobotni, którzy znaleźli kiepską i stresującą pracę, mają gorsze wyniki zdrowotne, niż osoby trwające w bezrobociu.

Kiepska praca jest gorsza niż bezrobocie
Adobe Stock
REKLAMA

Mówi się, że każda praca jest lepsza niż bezrobocie. Badacze z Uniwersytetu w Manchester dowiedli, że nie w każdym przypadku jest to prawda – przynajmniej jeśli chodzi o stan zdrowia.

Tarani Chandola i Nan Zhang zbadali 1116 osób, które były bezrobotne w latach 2009-2010. Okazało się, że ci, którzy znaleźli kiepską i stresującą pracę, mieli wyższy ładunek allostatyczny niż ci, którzy pozostali bezrobotni. Oznacza to, że mieli gorsze wyniki zjawisk związanych z długotrwałym stresem. W szczególności dotyczy to wyników hemoglobiny HbA1c, triacylogliceroli, białka C-reaktywnego, fibrynogenu i stosunku całkowitego cholesterolu do HDL.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Ludzie zgadzają się, że stresująca praca szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Ale zwykle mówią „przynajmniej masz jakąś pracę” w przekonaniu, że bezrobocie byłoby jeszcze gorsze – komentuje dla portalu ResearchGate autor badania Tarani Chandola.

Jakość pracy została oceniona na postawie kilku wskaźników. Za niską jakością według badaczy przemawia dolne 25 proc. wysokości wynagrodzenia, niska satysfakcja, uczucie niepewności, obawy i depresji, niepewność utrzymania stanowiska.

O ile osoby znajdujące dobrą pracę miały lepsze wskaźniki biologiczne, to te znajdujące kiepską pracę – wręcz przeciwnie.

– Nie wykazano poprawy zdrowia psychicznego u dorosłych osób, które znalazły kiepską pracę – ich poziom zdrowia psychicznego był podobny jak u osób bezrobotnych. Natomiast biomarkery związane z chronicznym stresem były u nich o wiele wyższe w porównaniu do bezrobotnych – wyjaśnił Chandola.

Mimo wszystko badacz odradza ludziom rzucanie pracy, nawet kiepskiej. Jego zdaniem, jeśli czujemy się źle, lepiej poinformować o tym lekarza albo nawet swojego menedżera.

– Pracodawcy mają obowiązek zadbać o zdrowie pracowników. Jednym z rozwiązań może być ograniczenie liczby godzin w pracy – proponuje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kiepska praca jest gorsza niż bezrobocie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA