Badania kanadyjskich naukowców z WorkSafeBC pokazały, że przez 5 lat znacznie pogorszył się słuch pracujących w tamtejszych sektorach paliwowym i gazownictwa.
-
- •28 sie 2018 15:29

Kanadyjskie centrum badawcze oceniło, że od 2015 r., kiedy pierwszy raz przeprowadzono badanie, do 2017 r. z 33 do 45 proc. wzrosła liczba pracowników z utratą słuchu. Wyniki zeszłorocznego badania opublikowano w ostatnich dniach sierpnia. Zaznaczono, że dwie trzecie z dotkniętych problemami miało mniej niż 35 lat.
W porównaniu do 13-procentowej średniej w innych branżach w Kanadzie jest to bardzo niepokojąca informacja.
W wynikach podkreśla się, że przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo; począwszy od niedoskonałości sprzętu ochronnego przez nadmiernie długą pracę w hałasie.
WorkSafeBC, chcąc zaradzić sytuacji, sugeruje odbiorcom swojego raportu, by wprowadzić kilka zasad mogących uchronić słuch pracowników. Propozycje są bardzo uniwersalne. Oto one:
- Stosować poprawny, odpowiedni sprzęt do ochrony uszu przed hałasem. Warto zadbać, by był odpowiedni do poziomu decybeli, w jakim pracuje załoga.
- Powyższe wymaga przeszkolenia pracowników w zasadach stosowania takich zabezpieczeń.
- Warto też mierzyć okresowo poziom hałasu w miejscu pracy i, jeśli to konieczne, próbować znormalizować ilość niebezpiecznych dźwięków.
- W ramach medycyny pracy proponuje się sprawdzać okresowo stan słuchu zatrudnionych.
O tym, że i w Polsce problemem jest nadmierny hałas w miejscach pracy, w przemyśle i nie tylko, dowiedzieliśmy się dwa lata temu z badań Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W 2016 r. liczba osób poddanych oddziaływaniu hałasu była trzykrotnie większa od liczby zagrożonych pyłami przemysłowymi. Obrazuje to skalę problemu. Hałas jest pierwszym elementem niebezpiecznym w pracy w Polsce. Problem zbyt dużego natężenia dźwięków potwierdziły również dane Państwowej Inspekcji Pracy z 2018 roku.
W klasycznym biurze o otwartej przestrzeni poziom hałasu powinien wynosić maksymalnie 65 decybeli. W zakładach przemysłowych normy te są wyższe, ale w żadnym miejscu pracy nie powinny przekroczyć 115 decybeli. Jeśli wskazania przekroczą 135 dB, środowisko pracy nie spełnia polskich norm prawnych. Przebywanie pracowników w takim środowisku jest dla nich bardzo niebezpieczne.


KOMENTARZE (4)