PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Już 2000 medyków spoza Unii dostało zgodę na pracę w Polsce

  • Autor: PAP/JP
  • 12 lip 2022 15:30

Wydaliśmy już dwutysięczną zgodę na podjęcie pracy w Polsce w charakterze lekarza dla medyka spoza granic Unii Europejskiej – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Już 2000 medyków spoza Unii dostało zgodę na pracę w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA

Szef resortu zdrowia w swoim wpisie w mediach społecznościowych wyjaśnił, że dwutysięczną zgodę otrzymała lekarka z Ukrainy, która specjalizuje się w chorobach wewnętrznych.

"Pani jest 1040 lekarzem z Ukrainy, który uzyskał zgodę na podjęcie pracy w polskiej ochronie zdrowia" - dodał Niedzielski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z regulacjami przyjętymi w końcu 2020 r. lekarze spoza UE są zatrudniani w sposób uproszczony. Ubiegający się o pracę medyk nie musi już nostryfikować dyplomu i odbywać stażu. Wystarczy, że ma udokumentowane co najmniej pięcioletnie studia medyczne, ma tytuł specjalisty, a także co najmniej trzyletnią praktykę zawodową, którą odbył w ostatnich pięciu latach przed przyjazdem do Polski.

Nie musi też zdawać egzaminu sprawdzającego jego umiejętności językowe, wystarczy, że zadeklaruje, że posługuje się językiem polskim. Powinien za to dostarczyć resortowi zdrowia przetłumaczony dokument dotyczący programu specjalizacji z rodzimej uczelni. Konsul potwierdza jego dyplom, a on sam wypełnia odpowiednią deklarację. Dodatkowo musi otrzymać zgodę polskiego resortu zdrowia na wykonywanie zawodu w naszym kraju. A okręgowa rada lekarska musi mu takie prawo przyznać.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już 2000 medyków spoza Unii dostało zgodę na pracę w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA