×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Joanna Kopcińska: Nie możemy spełnić natychmiast zbyt wygórowanych oczekiwań rezydentów

  • Autor: PAP/JS
  • 13 paź 2017 17:53

Nie możemy spełnić natychmiast zbyt wygórowanych oczekiwań rezydentów. Nakłady 6,8 proc. PKB na służbę zdrowia w tak krótkim czasie, jak wskazują, oznaczałyby podniesienie składki zdrowotnej - uważa wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Joanna Kopcińska (PiS). My tego nie chcemy - dodała.

Joanna Kopcińska: Nie możemy spełnić natychmiast zbyt wygórowanych oczekiwań rezydentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jak podkreśliła, PiS ma jednoznaczne stanowisko - chce, by polskie uczelnie medyczne kształciły jak największą liczbę lekarzy, żeby ci lekarze pracowali w godnych warunkach i by pozostawali w Polsce.

• Według niej spór, coraz ostrzejszy w przestrzeni publicznej, niczemu dobremu nie służy.

• Jak zauważyła "w tej chwili ci, którzy tak naprawdę mało zrobili dla lekarzy, stają się ich obrońcami". "To jest polityczna hipokryzja"- skomentowała.

Komentując deklarację o powołaniu zespołu ds. służby zdrowia powiedziała, że może on się stać płaszczyzną znalezienia najlepszych rozwiązań. Zaapelowała do polityków o wycofanie się z politycznego sporu.

W piątek (13 października) protestujący rezydenci oświadczyli, że przyjmują deklarację o powołaniu zespołu ds. służby zdrowia, ale czekają na ruch rządu, bo dotąd proponowano im tylko zwiększenie liczby specjalizacji z dodatkiem. "Jedyną propozycją rządu jest zakończenie protestu" - mówili. Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zespół przedstawi raport ze swoich prac do 15 grudnia. Minister chce, by w zespole byli przedstawiciele Porozumienia Rezydentów.

"Nie możemy spełnić natychmiast zbyt wygórowanych oczekiwań. To nasi poprzednicy rozważali podniesienie składki zdrowotnej, ale my tego nie chcemy. Gdybyśmy chcieli spełnić postulaty 6,8 proc. PKB w tak krótkim czasie, jak wskazują rezydenci, to teoretycznie znaczyłoby to np. podniesienie składki z obecnie obowiązującej 9 proc. o 55 proc., czyli do składki w wysokości 14 proc." - powiedziała. "Ale podkreślam jeszcze raz, my tego nie chcemy" - zapewniła Joanna Kopcińska.

Według niej spór, coraz ostrzejszy w przestrzeni publicznej, niczemu dobremu nie służy. "To nie rozwiąże problemu, który powstał i nie spowoduje, że zaniechania oraz zaniedbania poprzedników znikną. Musimy znaleźć kompromis - różnią nas jedynie drogi dojścia do tego celu" - powiedziała. W jej ocenie, zespół, który proponuje premier ma być właśnie taką płaszczyzną znalezienia najlepszych rozwiązań - konkretna merytoryczna rozmowa fachowców z osobami, które są odpowiedzialne za budżet państwa.

Jak podkreśliła, PiS ma jednoznaczne stanowisko - chce, by polskie uczelnie medyczne kształciły jak największą liczbę lekarzy, żeby ci lekarze pracowali w godnych warunkach i by pozostawali w Polsce. "Łączą nas wspólne cele, przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta, wysoka jakość w ochronie zdrowie i godne warunki pracy wszystkich pracowników medycznych" - mówiła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Joanna Kopcińska: Nie możemy spełnić natychmiast zbyt wygórowanych oczekiwań rezydentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA