PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, dokonała się rewolucja"

  • Autor: PAP/JP
  • 29 lis 2022 17:23

Jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, w ostatnich pięciu latach dokonała się rewolucja: skok kompetencji i przeskok finansowy – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, dokonała się rewolucja"
Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. PAP/Marcin Obara)
REKLAMA

Szef MZ był w Warszawie gościem debaty zorganizowanej w ramach konferencji "Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów".

Spotkanie dotyczyło m.in. promowania projektu "Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych". Było ono - jak wskazał minister - dobrą okazją do pewnych podsumowań.

Czytaj też: 112 mln zł na szkolenie pielęgniarek

"Patrzę na prezes Małas (prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas - red.), wiceprezes Łodzińską (wiceprezes NRPiP Mariole Łodzińską - PAP) i myślę sobie, jaką długą drogę przeszliśmy, i w trakcie mojego pobytu na urzędzie ministerialnym, ale i wcześniej w NFZ (…), w kierunku zwiększania kompetencji, wykorzystywania ich" - powiedział minister.

Przez ostatnia lata, jak kontynuował, dokonany został istotny ruch. "To nie jest zmiana jakościowa, to potężny skok. To przeniesienie naprawdę wielu kompetencji do realizacji na poziomie personelu pielęgniarek i położnych. Zrobiliśmy też przeskok finansowy" - zaznaczył szef MZ.

Czytaj też: Więcej pieniędzy od 1 stycznia 2023 r. Ważna zmiana dla pracodawców i pracowników

"Zmiana, jaka dokonała się w ostatnich pięciu latach, jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, to rewolucja. Nie ewolucja, ale rewolucja" - podkreślał Niedzielski.

Wymienił w tym kontekście m.in. możliwość ordynacji niektórych leków. "To jest fundamentalna, kompletna zmiana, nowa odpowiedzialność. Jest startowa lista substancji czynnych, ale przecież trwają prace nad tym, by tę listę poszerzyć" - powiedział minister.

Drugi obszar, jak mówił, to możliwość kwalifikowania do szczepień i szczepienia, która dotyczy już nie tylko COVID-19, ale też grypy. "To wpuszczenie w kolejny obszar pomocy medycznej, który ma fundamentalne znaczenie" - ocenił.

"Temu wszystkiemu towarzyszą oczywiście różne dyskusje na temat finansów" - dodał, wskazując m.in. na kwestie wysokości tzw. stawki kapitacyjnej oraz tego, czy niektóre porady pielęgniarskie powinny być w niej zawarte, czy też dodatkowo wycenione. Szef MZ zawracał też uwagę m.in. na wzrost minimalnych wynagrodzeń.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Jeśli chodzi o pielęgniarki i położne, dokonała się rewolucja"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA