Jak utrzymać chorych w aktywności zawodowej?

W Polsce żyje 13,6 mln osób biernych zawodowo w wieku 15 lat i więcej. Aż 44 proc. tej grupy jest w wieku produkcyjnym i potencjalnie mogłoby zasilić rynek pracy. Co czwarta z nich jest bierna zawodowo z powodu choroby lub niepełnosprawności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak utrzymać chorych w aktywności zawodowej?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

28 wrz 2015 15:34


- Prognozy GUS wskazują, że w 2050 r. średnia wieku w naszym kraju będzie należała do jednej z najwyższych w Europie. Komisja Europejska przewiduje, że efektywny współczynnik obciążenia demograficznego dla Polski do 2060 r. zwiększy się ponad trzykrotnie. Na jedną osobę pracującą będzie przypadał jeden emeryt - powiedział Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

- Bez podjęcia działań prewencyjnych i stosowanych reform dojdzie do kryzysu systemu zabezpieczeń społecznych i zahamowania wzrostu gospodarczego - przestrzega.

W takiej sytuacji szczególnie ważne staje się utrzymanie w zdrowiu i aktywności zawodowej osób w wieku produkcyjnym. Tymczasem w 2013 r. w Polsce odnotowano 29,2 mln dni absencji chorobowej w Polsce spowodowanych schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej.

Koszty dni opuszczonych w pracy ponoszą bezpośrednio zarówno pracodawcy, jak i system ubezpieczeń społecznych. W roku 2012 wydatki poniesione z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), budżetu państwa oraz ze środków własnych pracodawców na świadczenia związane z niezdolnością do pracy wyniosły łącznie blisko 30,5 mld zł. 

 - Kwestia o której dyskutujemy ma charakter interdyscyplinarny. Bez przełamania silosowości, objawiającej się patrzeniu wyłącznie z własnej perspektywy, nie jesteśmy w stanie rozwiązać tego problemu. Sama dobra wola jednego ministerstwa nie wystarczy - mówił Filip Raciborski z wydziału nauki o zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.