PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak skutecznie zadbać o zdrowie mieszkańców?

Dbałość samorządów o zdrowie społeczności lokalnej staje się powoli standardem. Przynosi ona bowiem realne korzyści ekonomiczne, społeczne i wizerunkowe.

Jak skutecznie zadbać o zdrowie mieszkańców?
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Shutterstock
REKLAMA

Najnowsze trendy, warunki powodzenia programów polityki zdrowotnej oraz przykłady skutecznych i innowacyjnych zaprezentowane zostały 7 czerwca 2019 r. podczas konferencji zorganizowanej wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Ważnym punktem spotkania było pokazanie jak ważną rolę w pracach nad poprawą stanu zdrowia mieszkańców mają jednostki samorządów terytorialnych oraz ich współpraca na różnych szczeblach terytorialnych. Po sukcesach samorządowych programów zdrowotnych zabezpieczających przed pneumokokami dzieci, coraz więcej samorządów decyduje się na objęcie ochroną także dorosłych. Eksperci skupili się przede wszystkim na problemie chorób odkleszczowych, w tym kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), grypie oraz zakażeniach bakteriami pneumokokowymi, które stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia – nie tylko dzieci, ale także osób po 55 roku życia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecni na spotkaniu eksperci przekonywali, że choroby zakaźne oraz infekcje bakteryjne to nie tylko istotne konsekwencje medyczne, ale również bardzo wysokie koszty społeczne i ekonomiczne, wynikające z leczenia, hospitalizacji, absencji zawodowej, spadku produktywności, rosnącej niepełnosprawności i zgonów. Dlatego coraz więcej samorządów – idąc za rekomendacjami ekspertów medycznych i mając na uwadze zdrowie swoich mieszkańców – decyduje się na wprowadzenie programów polityki zdrowotnej.

- Samorządowe programy polityki zdrowotnej to świetne rozwiązanie w budowaniu potencjału zdrowotnego społeczności lokalnej. W wyraźny sposób pokazują one, że samorządowi zależy na zdrowiu mieszkańców. Wdrażanie prostych, efektywnych i niosących wyraźne korzyści zdrowotne programów powinno być nie tylko wolą, ale wyzwaniem dla każdego samorządu terytorialnego. Pieniądze zainwestowane w takie działania są nie tylko „kosztem”, a realną korzyścią – np.: zmniejszają koszty społeczne, zachorowalność na konkretne choroby oraz liczbę ciężkich powikłań i zgonów. Liczne przykłady programów realizowanych m.in. w Kielcach, woj. wielkopolskim czy pomorskim pokazują, że zainwestowane środki potrafią dać realne i pozytywne efekty – mówi dr n. med. Michał Brzeziński, ekspert projektu „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka”, specjalista pediatrii, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak skutecznie zadbać o zdrowie mieszkańców?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA