Najnowsze trendy, warunki powodzenia programów polityki zdrowotnej oraz przykłady skutecznych i innowacyjnych zaprezentowane zostały 7 czerwca 2019 r. podczas konferencji zorganizowanej wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Ważnym punktem spotkania było pokazanie jak ważną rolę w pracach nad poprawą stanu zdrowia mieszkańców mają jednostki samorządów terytorialnych oraz ich współpraca na różnych szczeblach terytorialnych. Po sukcesach samorządowych programów zdrowotnych zabezpieczających przed pneumokokami dzieci, coraz więcej samorządów decyduje się na objęcie ochroną także dorosłych. Eksperci skupili się przede wszystkim na problemie chorób odkleszczowych, w tym kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), grypie oraz zakażeniach bakteriami pneumokokowymi, które stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia – nie tylko dzieci, ale także osób po 55 roku życia.
Obecni na spotkaniu eksperci przekonywali, że choroby zakaźne oraz infekcje bakteryjne to nie tylko istotne konsekwencje medyczne, ale również bardzo wysokie koszty społeczne i ekonomiczne, wynikające z leczenia, hospitalizacji, absencji zawodowej, spadku produktywności, rosnącej niepełnosprawności i zgonów. Dlatego coraz więcej samorządów – idąc za rekomendacjami ekspertów medycznych i mając na uwadze zdrowie swoich mieszkańców – decyduje się na wprowadzenie programów polityki zdrowotnej.
- Samorządowe programy polityki zdrowotnej to świetne rozwiązanie w budowaniu potencjału zdrowotnego społeczności lokalnej. W wyraźny sposób pokazują one, że samorządowi zależy na zdrowiu mieszkańców. Wdrażanie prostych, efektywnych i niosących wyraźne korzyści zdrowotne programów powinno być nie tylko wolą, ale wyzwaniem dla każdego samorządu terytorialnego. Pieniądze zainwestowane w takie działania są nie tylko „kosztem”, a realną korzyścią – np.: zmniejszają koszty społeczne, zachorowalność na konkretne choroby oraz liczbę ciężkich powikłań i zgonów. Liczne przykłady programów realizowanych m.in. w Kielcach, woj. wielkopolskim czy pomorskim pokazują, że zainwestowane środki potrafią dać realne i pozytywne efekty – mówi dr n. med. Michał Brzeziński, ekspert projektu „Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka”, specjalista pediatrii, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W województwie świętokrzyskim realizowanych jest wiele programów zdrowotnych w zakresie chorób zakaźnych. Przykładem jest Urząd Miasta Kielce, który swoje działania dedykuje nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym, także z grup ryzyka.
- Nasz Urząd realizuje programy polityki zdrowotnej już od 2006 roku. Jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się tak dobrymi wynikami i jesteśmy stawiani jako wzór dla innych samorządów. Zachęcam gorąco wszystkie lokalne samorządy do angażowania się w profilaktykę zdrowotną – mówi Anna Dusza-Ciechanowska, Główny Specjalista w Referacie Promocji Zdrowia i Profilaktyki, Urząd Miasta Kielce
Z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach powstał program „Szczepienia dla chorych onkologicznie” obejmujący szczepieniami ochronnymi przeciwko pneumokokom chorujących na nowotwory mieszkańców woj. świętokrzyskiego. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2019-2021. Budżet programu wynosi 1,5 mln złotych, z czego aż 1,3 mln zostanie dofinansowane ze środków Funduszy Unijnych. Program został oceniony przez Agencję Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji jako unikatowy w skali Europy.
- To innowacyjne przedsięwzięcie profilaktyczne ma na celu zmniejszenie zapadalności na chorobę pneumokokową wśród chorych z nowotworami litymi i hematologicznymi, u których powikłania wynikające z zapalności na infekcję np. zapalenie płuc czy oskrzeli są śmiertelnym zagrożeniem. Wiemy już na podstawie własnych doświadczeń, które zostały udokumentowane i szeroko publikowane nie tylko w Polsce, że w przypadku chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, interwencja w odpowiednim czasie w postaci szczepienia przeciwko pneumokokom, sprawia, że pacjenci którzy wymagają chemioterapii znoszą leczenie zdecydowanie lepiej. Co ważne zmniejsza się też ryzyko powikłań. W planach mamy również działania informacyjno – edukacyjne dla osób leczonych onkologicznie oraz ich rodzin. Dziś nowotwór to już nie wyrok, wiele z nich można z sukcesem wyleczyć. Osobiście cieszę się bardzo, że nasza Klinika - jako pierwsza w Polsce - wprowadza program, którego od początku byłem gorącym orędownikiem, a w efekcie autorem. Liczę, że za naszym przykładem pójdą inne, nie tylko Polskie kliniki – powiedział dr hab. n. med. Marcin Pasiarski prof. UJK, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Eksperci podpowiadali także, gdzie szukać przydatnych narzędzi ułatwiających przygotowanie i wdrożenie programów zdrowotnych.
- „Zdrowie Człowiek Profilaktyka” to inicjatywa służąca pokazaniu dobrych praktyk i wywołaniu dyskusji na temat potrzeby ochrony zdrowia i realizacji działań profilaktycznych w środowiskach lokalnych. Są to działania o udowodnionej skuteczności odpowiadające ważnej potrzebie zdrowotnej, a przy tym są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i ewaluacji. Projekt dostarcza praktycznej wiedzy i może być doskonałą pomocą w codziennej praktyce samorządowca i pracodawcy. Zachęcam Państwa do czerpania z już istniejących programów, ich doświadczeń oraz gotowych narzędzi dostępnych na stronie www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl – dodaje Michał Brzeziński.
Spotkanie w Kielcach zostało zorganizowane w ramach współpracy Fundacji „Aby Żyć” z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Kielce oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ramach ogólnopolskiego cyklu edukacyjnego „Zdrowie Człowiek Profilaktyka”.
KOMENTARZE (0)