×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak poprawnie wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy

  • km
  • 18 sty 2023 12:26

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest profilaktyczna opieka lekarska nad zatrudnionymi pracownikami. Skierowania na badania wstępne, kontrolne i okresowe powinny zawierać wyczerpujące informacje na temat czynników szkodliwych występujących na poszczególnych stanowiskach. Na podstawie tych informacji lekarz medycyny pracy będzie w stanie dobrać odpowiednie badania, przeprowadzić specjalistyczną diagnostykę i ustalić zdolność do wykonywania poszczególnych zadań przez pracownika.

Jak poprawnie wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy
Orzeczenie lekarskie potwierdza, że nie ma przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo że takie przeciwwskazania istnieją (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Skierowanie na badania oraz orzeczenie lekarskie mają uregulowany zakres i wzór w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
  • Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy, młodociani pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, a także inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
  • W zależności od wielkości i specyfiki firmy pracodawca wystawia skierowanie osobiście lub upoważnia do tego odpowiednie osoby, na przykład specjalistę ds. BHP lub dedykowany dział kadr i płac.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy pracodawca kieruje pracownika lub kandydata na badania profilaktyczne. Kończą się one orzeczeniem lekarskim, które potwierdza, że nie ma przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo że takie przeciwwskazania istnieją. 

- Rodzaj pracy należy w skierowaniu określić z punktu widzenia czynników mających wpływ na zdrowie, a nie poprzez wykaz czynności zawodowych określonych w karcie stanowiskowej pracy. Na przykład zamiast wpisać – „zarządzanie bazą danych”, lepiej określić czynnik - „praca z monitorem ekranowym powyżej 4 godzin”. Określenie czasu wykonywania poszczególnych czynności to ważna wskazówka dla orzecznika o możliwości negatywnego wpływu na zdrowie, jeśli narażenie występuje nieprzerwanie przez cały czas pracy - wyjaśnia Hanna Zasłona, specjalistka ds. medycyny pracy w TU Zdrowie.

Zobacz: Na lekarza medycyny pracy czeka się tygodniami

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy, młodociani pracownicy przenoszeni na inne stanowiska pracy, a także inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Poprawnie wystawione skierowanie do lekarza medycyny pracy

Skierowanie na badania oraz orzeczenie lekarskie mają uregulowany zakres i wzór w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak poprawnie wystawić skierowanie do lekarza medycyny pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA