Pielęgniarki stanowią największą grupę zawodową wśród pracowników medycznych - wynika z najnowszego zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS przyjrzał się liczbie pracowników medycznych z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który wypadł w sobotę (7 kwietnia). Z przedstawionych danych wynika, że w 2016 roku nad zdrowiem i bezpieczeństwem pacjentów czuwało 288 tys. pielęgniarek, które miały prawo do wykonywania zawodu. Drugą największą grupę w gronie medyków stanowili lekarze. Było ich 145 tys.
Prawo do wykonywania zawodu w 2016 roku miało też 41 tys. dentystów, 34 tys. farmaceutów oraz 15,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.
Pracowali oni w 957 szpitalach, których najwięcej znajdowało się w woj. mazowieckim (180), śląskim (155) oraz małopolskim (90). Z kolei najmniej szpitali działało w woj. lubuskim (24), świętokrzyskim (25) oraz opolskim (30). Jak wyliczył GUS, na 10 tys. ludności przypadało wtedy 48,6 łóżka, w szpitalach leczyło się 7,8 mln osób.

Ponadto w Polsce działało 13 128 aptek, na jedną przypadało 2 928 osób.
Warto przypomnieć, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zdecydował, iż projekt nowelizacji dotyczący minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia zostaje skierowany na formalną ścieżkę legislacyjną. Dokument zostanie opublikowany w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Wprowadza m.in. objęcie dodatkową regulacją pracowników niewykonujących zawodów medycznych, ale uczestniczących pośrednio w udzielaniu świadczeń oraz przeniesienia pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo do grupy zawodowej ze współczynnikiem pracy 0,73.


KOMENTARZE (0)