×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Grupa lekarzy prosi, by komisja etyki zajęła się lekarzami niegodzącymi się na wypowiedzenie opt-out

  • Autor: PAP/JS
  • 5 sty 2018 20:18

Ponad 30 położników i ginekologów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki skierowało pismo do Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Proszą w nim "o rozpatrzenie postawy etycznej kolegów", którzy występują wbrew stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej rekomendującej ograniczenie czasu pracy.

Grupa lekarzy prosi, by komisja etyki zajęła się lekarzami niegodzącymi się na wypowiedzenie opt-out
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Podpisani wskazali nazwiska siedmiorga lekarzy, których dotyczy pismo. "Ich zachowanie i wywieranie nacisku na młodszych kolegów, aby nie wypowiadali klauzuli opt-out dezintegruje społeczność lekarską ICZMP" - napisano.

Pismo ma być rozpatrzone na posiedzeniu komisji etyki 12 stycznia br. Rzecznik prasowy OIL w Łodzi Joanna Barczykowska-Tchorzewska zwróciła uwagę, że pismo jest dość ogólne, komisja zaprosiła więc lekarzy na rozmowę, by poznać szczegóły opisywanej sytuacji. "Wtedy komisja etyki podejmie decyzję, czy w ogóle potraktować to jako skargę, a jeśli tak, to czy skierować to do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, ponieważ to jest organ właściwy do oceny zachowania lekarzy" - powiedziała.

Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska poinformowała, że dotychczas do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej nie wpłynęła informacja o prowadzonych czynnościach przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej w tej sprawie i sprawach podobnych.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi klauzule opt-out wypowiedziało ponad 180 lekarzy z 400-osobowego zespołu lekarskiego. Dyrekcji udało się obsadzić grafik dyżurów do końca stycznia.

Specjalistom z ginekologii i położnictwa zaproponowano podwyżkę w wysokości 500 zł do podstawy pensji (obecnie średnia to ok. 4,7 tys. zł) oraz dodatkowe 300 zł do każdego dyżuru, co przy czterech dyżurach w miesiącu daje dodatkowe 2 tys. zł brutto. Specjalną stawkę za dyżury - ponad 2,3 tys zł brutto za święta i 1,5 tys. zł za dni powszednie - dyrektor ICZMP Maciej Banach chce zaoferować neonatologom.

Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o "ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu". Na stronie NRL opublikowano też gotowy wzór oświadczenia dotyczącego cofnięcia zgody na klauzulę opt-out. Analogiczne apele podejmowały również okręgowe izby lekarskie.

Działania NRL stanowczo skrytykował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który ocenił, że zachęca ona "do protestów mających uderzyć w chorych".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa lekarzy prosi, by komisja etyki zajęła się lekarzami niegodzącymi się na wypowiedzenie opt-out

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA