Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za oficjalną diagnozę medyczną i wpisała je do międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-11.
- - Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej lekarzy. To często skutek niedoborów w systemie ochrony zdrowia - podaje zrzeszająca lekarzy rodzinnych Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
- Organizacja informuje, że wśród lekarzy najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe są specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy, ortopedzi, specjaliści medycyny paliatywnej oraz medycyny rodzinnej.
- Między innymi zaburzeń depresyjnych, wypalenia zawodowego oraz uzależnień lekarzy będzie dotyczyła jedna z ponad 40 sesji VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2023), który 9 i 10 marca odbędzie się Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej medyków. Co się dzieje?
- Wypalenie zawodowe dotyka medyków, których praca obarczona jest dużą niepewnością, którzy wykonują swoje obowiązki pod presją czasu i są narażeni na liczne przeciążenia obowiązkami. Nieprawidłowości w organizacji pracy nie dotyczą poziomu pojedynczej placówki, a wynikają z błędów w funkcjonowaniu systemu - zaznaczają eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie, zrzeszającej lekarzy rodzinnych.
Wskazują, że w pewnych zawodach odsetek osób z wypaleniem zawodowym sięga nawet 70 proc. W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za oficjalną diagnozę medyczną i wpisała je do międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-11.
- Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej lekarzy. To często skutek niedoborów w systemie ochrony zdrowia. Wśród lekarzy najbardziej narażeni na nie są specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy, ortopedzi, specjaliści medycyny paliatywnej oraz specjaliści medycyny rodzinnej - wylicza Porozumienie Zielonogórskie.
- Lekarze publicznego sektora nie mają wpływu na organizację systemu czy poziom biurokracji. Wypalenie zawodowe rzadziej dotyka lekarzy pracujących w prywatnym sektorze, gdzie jest dużo więcej czasu dla pacjenta oraz mniej wyzwań związanych ze zmieniającą się rzeczywistością prawną i organizacją systemu - uważa Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka rodzinna w przychodni w Łaszczowie na Lubelszczyźnie i ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Fatalne skutki braku równowagi między pracą a odpoczynkiem
Zaznacza, że problem przemęczenia, a także zawodowego wypalenia staje się ogromnym problemem nie tylko w dużych szpitalach, ale też w małych placówkach, jakimi w większości są poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. - Niepokoi, że wypalenie dotyka coraz młodszych lekarzy, którzy są dopiero na początku swojej drogi zawodowej - dodaje.
- Lekarze są przemęczeni. Latami nie wykorzystują urlopów i nawet chorzy pracują, bo nie ma komu ich zastąpić. Siedem lat nie miałam urlopu. W tym roku udało mi się wyjechać na 4 dni. Nie dlatego, że nie chcę, tylko nie mogę. Mając kontrakt z NFZ, praktycznie nie mam prawa chorować ani odpoczywać - zaznacza Małgorzata Stokowska-Wojda.
- Przez różnych decydentów jesteśmy przedstawiani jako grupa roszczeniowa. Poprawa warunków leczenia, o którą występujemy, ma na celu zapewnienie naszym pacjentom godnych warunków opieki. Jednak niedobory systemu sprawiają, że chory odreagowuje frustracje w przychodni POZ, bo jesteśmy najbliżej pacjenta. To, w konsekwencji, wzmaga wypalenie zawodowe - podsumowuje ekspertka.
Podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych nie zabraknie trudnych tematów, m.in. mobbingu, dyskryminacji i nierówności w ochronie zdrowia (FOT. PTWP)
Chory jak lekarz. O problemach środowiska medycznego na HCC 2023
Między innymi zaburzeń depresyjnych, wypalenia zawodowego oraz uzależnień lekarzy będzie dotyczyła jedna z sesji VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2023), który 9 i 10 marca odbędzie się Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Mobbingowi, dyskryminacji i nierówności w ochronie zdrowia poświęcona będzie część kongresowej ścieżki „Człowiek - medyk w centrum ochrony zdrowia”. W jej ramach odbędzie się 6 dyskusji panelowych, w czasie których eksperci będą rozmawiali między innymi o skutkach migracji medyków.
Ważnym elementem debaty będzie sesja „Chory jak medyk”, której uczestnicy odpowiedzą na pytanie: dlaczego lekarz to zawód wysokiego ryzyka?
Eksperci zmierzą się także ze statystykami, które wskazują, że pielęgniarki umierają młodo. Prelegenci będą szukać odpowiedzi na pytanie: jak zatrzymać to niepokojące zjawisko?
Jedna z największych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia
Kongres Wyzwań Zdrowotnych to jedna z największych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia. Podczas dwóch dni tegorocznej edycji tego wydarzenia zaplanowano 6 ścieżek tematycznych i ponad 40 sesji.
Finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia, polityka lekowa, nowe technologie medyczne i terapie w wybranych jednostkach chorobowych - to tylko wybrane grupy tematów sesji podczas HCC 2023.
Oprócz bogatej części merytorycznej, podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych tradycyjnie już nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Poznamy laureatów:
- Konkursu Kobieta Rynku Zdrowia 2023
- VI Konkursu Zdrowy Samorząd
- V Konkursu Start-Up-Med
- VI Konkursu Animus Fortis (Mężny Duch)
Dzięki transmisjom online, kongresowe debaty, wykłady i prezentacje dostępne będą zarówno na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl, jak i w wybranych portalach Grupy PTWP, między innymi RynekZdrowia.pl, PortalSamorzadowy.pl i PulsHR.pl.
Szczegóły wydarzenia, program i rejestracja: TUTAJ.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (12)