Walczący o indeks studenta stomatologii nie wiedzą co czynią? Od szeregu lat kierunek ten bije rekordy popularności, a liczba kandydatów na jedno miejsce nie ma sobie równych w żadnych innych uczelniach, nawet artystycznych. NRL przestrzega, że liczba absolwentów stomatologii, przewyższa zapotrzebowanie na lekarzy dentystów, a to w sposób znaczny utrudni tym osobom wykonywanie zawodu.
- infodent24.pl
- •18 cze 2019 15:05

Jak przypomina serwis infodent24.pl, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia propozycję zwiększenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2019/20 o 21 miejsc wobec poziomu z roku 2017/2018.
Rada podkreśla, iż pomimo wielokrotnego podnoszenia przez samorząd lekarski postulatu zmniejszenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko - dentystyczny – minister zdrowia zakłada jego ponowne zwiększenie.
W roku akademickim 2018/2019 limit przyjęć na kierunku lekarsko-dentystycznym wynosił 1395 miejsc, a z kolei w projektowanym rozporządzeniu liczbę przyjęć określono na 1416 - o 21 miejsc więcej w porównaniu do roku ubiegłego.
Wobec tego Prezydium NRL ponownie przypomina, że zgodnie z art. 444 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki określi, w drodze rozporządzenia, limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w poszczególnych uczelniach, uwzględniając możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie na absolwentów tych studiów.
Uzasadnienie opiniowanego projektu rozporządzenia ogranicza się do ogólnego stwierdzenia, że „limity przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny zostały ustalone na podstawie propozycji uczelni posiadających uprawnienia do kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, przy uwzględnieniu w szczególności możliwości dydaktycznych poszczególnych uczelni oraz zapotrzebowania na absolwentów tego kierunku”, - należy zauważyć, że uzasadnienie projektu nie wskazuje jednak na przeprowadzenie wcześniejszej analizy zagadnienia pod kątem rzeczywistego spełnienia przesłanek z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prezydium NRL zwraca uwagę, iż uzasadnienie do projektu rozporządzenia nie zawiera danych dotyczących faktycznej liczby lekarzy dentystów, którzy są potrzebni do zabezpieczenia należytego poziomu leczenia stomatologicznego, co świadczy o tym, że przyjęte założenia w zakresie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny nie są wynikiem szerokiego spojrzenia na model kształcenia lekarzy dentystów.
Z treści uzasadnienia projektu rozporządzenia, jak również z oceny skutków regulacji nie wynika, aby zbadano, czy zwiększeniu limitu przyjęć na kierunku lekarsko – dentystycznym towarzyszy odpowiednie zwiększenie możliwości nauczania po stronie uczelni, z zapewnieniem odpowiedniego poziomu kształcenia oraz należytej realizacji praktycznych elementów programu studiów.

KOMENTARZE (1)