PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Fuzja chorzowskich szpitali. Pracownicy po dwóch stronach barykady

• O dialog i znalezienie kompromisu ws. planowanego połączenia dwóch miejskich szpitali w Chorzowie zaapelowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS).
• Personel jednej z placówek opowiada się za fuzją, a drugiej - przeciw.

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lut 2017 19:37
Fuzja chorzowskich szpitali. Pracownicy po dwóch stronach barykady
Samorząd Chorzowa podjął bowiem decyzję o połączniu dwóch miejskich jednostek: Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO) Fot. Shutterstock
REKLAMA

Sprawa wywołuje duże emocje. W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął bowiem decyzję o połączniu dwóch miejskich jednostek: Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Za fuzją opowiada się personel ZSM, a przeciw - przedstawiciele szpitala pediatrycznego.

Na początku lutego podjęto już w tej sprawie uchwałę rady miasta. Najprawdopodobniej będzie ona jednak uchylona z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W poniedziałek sprawa trafiła na forum regionalne. Temat połączenia szpitali poruszany był podczas obrad prezydium WRDS. I choć prezydium Rady nie wydało żadnego stanowiska w tej sprawie, niewykluczone, że sprawa trafi na wtorkowe, plenarne posiedzenie WRDS.

"My, jako prezydium Rady, przede wszystkim zachęcamy do kontunuowania dialogu, żeby strony dalej ze sobą rozmawiały, żeby znalazły jakieś kompromisowe rozwiązanie. Obawy stron częściowo związane są np. z takimi kwestiami jak nazwa (połączonego - red) szpitala, a myślę, że są to sprawy, które można rozwiązać. Natomiast sama kwestia, czy szpitale połączyć, czy nie, jest decyzją ich właściciela, czyli miasta, i z tą decyzją trzeba się liczyć" - podkreślił przewodniczący śląskiej WRDS Marek Zychla.

Przyznał też, że tego typu spotkania "są trudne i pełne emocji". "Widzę jednak, że jest dobra wola po wszystkich stronach i chciałbym, żeby doszło do jakiegoś kompromisu" - podkreślił. Wniosek o włączenie tematu połączenia chorzowskich szpitali do porządku obrad prezydium został zgłoszony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka.

Pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła wskazała, że w jej ocenie, sprawa fuzji szpitali powinna zostać rozwiązana na poziomie miasta, a nie na forum regionalnym. Przypomniała też, że powołano w mieście komisję, która zajmuje się sprawą.

"Sieć szpitali nie jest naszym pomysłem, ale rządu, my chcemy się tylko do tych zmian dostosować, żeby nikt nam nie zarzucił, że zaniedbaliśmy tę kwestię i że brakuje usług dla dorosłych chorych lub musimy zwalniać ludzi. Byłoby to skrajnie nieodpowiedzialne ze strony miasta" - argumentowała. Zapewniła też, że samorząd będzie kontynuował rozmowy ze stronami i dążył do kompromisu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fuzja chorzowskich szpitali. Pracownicy po dwóch stronach barykady

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA