Funkcja Rzecznika Praw Pacjenta zostanie zlikwidowana?

• Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia uznał w swojej opinii, że funkcja Rzecznika Praw Pacjenta powinna zostać zlikwidowana.
• Ewentualnie jego uprawnienia powinny zostać poddane gruntownej zmianie.
• Pacjenci protestują.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Funkcja Rzecznika Praw Pacjenta zostanie zlikwidowana?

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekAptek.pl/AT

rynekaptek.pl

23 cze 2016 14:16


Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) reprezentująca prawa i interesy ponad 2,5 mln. pacjentów chorujących na nowotwory w Polsce i zrzeszająca 36 organizacji pacjentów onkologicznych zaapelowała do premier Beaty Szydło w sprawie instytucji Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak czytamy w piśmie skierowanym do premier, Koalicja pragnie wyrazić swoje zaniepokojenia rekomendacjami dotyczącymi zasadności funkcjonowania Rzecznika Praw Pacjenta zawartymi w "Raporcie dotyczącym możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej".

Wspomniany raport opracowany przez Zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Zdrowia, upubliczniony w czerwcu br, poddał ocenie m.in. Ustawę z dnia 6 listopada 2008 r, o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zgodnie z opinią Zespołu funkcja Rzecznika Praw Pacjenta powinno zostać zlikwidowana lub też jego uprawnienia powinny zostać poddane gruntownej zmianie.

Szymon Chrostowski, prezes PKPO podkreśla, że Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta gwarantuje minimalne poszanowanie oraz przestrzeganie przedmiotowych i podmiotowych praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Nie jest ona wymierzona przeciwko podmiotom leczniczym, wręcz przeciwnie zapewnia równowagę w systemie, gdzie naturalnie silniejszą pozycję zajmują świadczeniodawcy i lekarze. Doświadczenia 10 lat funkcjonowania tego Urzędu potwierdzają zasadność jego istnienia.

PKPO podkreśla w piśmie, że „Rzecznik Praw Pacjenta jest jedynym organem uprawnionym do podejmowania skutecznych interwencji w sytuacji, gdy prawa pacjenta są zagrożone lub łamane. Polskie rozwiązania stały się też wzorem dla innych państw europejskich, które wprowadziły podobne regulacje do swych systemów ochrony zdrowia”.

Chrostowski zaznacza również, że zarówno pacjenci, jak i organizacje pacjenckie zawsze mogą liczyć na merytoryczną dyskusję z Rzecznikiem oraz podejmowanie prób konstruktywnego rozwiązywania problemów.

Dlatego też pacjenci i organizacje pacjenckie nie wyobrażają sobie sytuacji, w której funkcja rzecznika Praw Pacjenta zostałaby zlikwidowana, bądź jego rola ograniczona w celu jej zmarginalizowania.

Caly artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Grażyna Kowalska 2016-06-29 17:26:31

Czyżby Pan Minister Radziwiłł spodziewał się takiego pogorszenie /jeśli to jeszcze możliwe/ w działaniu służby zdrowia, że ze strachu przed zwiększoną ilością spraw kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta postanawia go zlikwidować? Strach się bać........

glaertes 2016-06-28 17:38:39

Przyszedł Dobry Żyd zastąpić Złego Żyda, a wyszło jak zawsze! Goje nigdy nie zaznają spokoju i dobrobytu we własnym kraju

Adam Sandauer 2016-06-28 15:25:05

Że działający urząd należy naprawić a nie likwidować! Przypominam ze to na moją prośbę, Lech Kaczyński nie zawetował, a podpisał ustawę o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która powołała ten urząd, Czyżby Ministerstwo Zdrowia chciało likwidować rozwiązanie popierane także przez ś. p. Lecha Kaczyńskiego ?