Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przyznało firmom farmaceutycznym 160 mln zł na prace badawczo-rozwojowe w ramach konkursu programu sektorowego Innoneuropharm

• Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło pierwszy konkurs programu sektorowego Innoneuropharm.
• Beneficjenci - firmy z sektora farmaceutycznego - otrzymają łącznie 160 mln zł na prace badawczo-rozwojowe - poinformowało NCBR.
• Program Innoneuropharm ma zachęcić przedsiębiorstwa do podejmowania prac badawczych, które przyczynią się do rozwoju polskiej farmacji, w tym neuromedycyny.
Celem uruchomionego przez NCBR programu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego sektora farmaceutycznego w perspektywie do 2026 r. O granty mogły ubiegać się projekty dotyczące innowacyjnych produktów leczniczych, technologii ich wytwarzania, metod diagnostycznych i neuromedycznych, a także narzędzi wspierających badania nad produktami medycznymi.
"Stawiamy na rozwój polskich przedsiębiorstw poprzez realizację programów strategicznych wspierających branże o dużym potencjale, które mogą stanowić podstawę innowacyjnej gospodarki. Dzięki programowi sektorowemu Innoneuropharm miliony złotych zostaną przeznaczone na prace nad projektami, które mogą okazać się przełomowymi w tak dynamicznie zmieniającej się dziedzinie jak medycyna. Te środki to szansa dla polskich naukowców, nadzieja dla pacjentów i impuls dla biznesu, zachęcający do prowadzenia i rozwijania prac B+R" - skomentował, cytowany w przesłanym komunikacie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.
Czytaj też: Łatwiej o dotacje dla firm. NCBR poluzowało kryteria
Program Innoneuropharm powołany został z inicjatywy Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Polskiej Platformy Innowacyjnej Neuromedycyny. Ten program sektorowy ma zachęcić przedsiębiorstwa do podejmowania prac badawczych, które przyczynią się do rozwoju polskiej farmacji, w tym neuromedycyny.
"Program Innoneuropharm to kolejny przykład wsparcia udzielanego przez NCBR branży, która chce się rozwijać poprzez innowacje. W przypadku farmacji oznacza to wyjście naprzeciw wyzwaniom cywilizacyjnym, ale również szansę na wzmocnienie polskich przedsiębiorstw w rywalizacji z zagraniczną konkurencją. Liczymy, że projekty naszych beneficjentów przyczynią się do postępu w diagnostyce i leczeniu, a dodatkowo będą stanowiły zachętę dla innych firm do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych" - powiedział dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.

Słowa kluczowe
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Piotr Dardziński
- Maciej Chorowski
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
KOMENTARZE (0)