×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Farmacja, praca: W polskich aptekach będą pracować farmaceuci z Ukrainy?

W obliczu niedoboru pracowników rośnie zainteresowanie zatrudnianiem pracowników ze Wschodu. Czy w aptekach też jest zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą?

Farmacja, praca: W polskich aptekach będą pracować farmaceuci z Ukrainy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Obecnie w Polsce odnotowuje się stosunkowo niskie bezrobocie, będące na poziomie 6,6 procent.

• Pojawia się problem braku rąk do pracy.

• Rośnie zainteresowanie zatrudnianiem pracowników ze Wschodu.

• Jednak grupa obcokrajowców zainteresowanych pracą w polskich aptekach nie jest wielka.

Wiele osób pochodzących z Ukrainy, Białorusi czy Rosji decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Nierzadko ich kwalifikacje są bardzo wysokie i potwierdzone uzyskaniem dyplomu z najlepszych uczelni w kraju. Czy wobec wzrostu zapotrzebowania na wykwalifikowaną kardę farmaceuci ze Wschodu mogą wkrótce zastąpić Polaków?

Jak potwierdza Tomasz Leleno, rzecznik NIA, wnioski o uznawanie kwalifikacji zawodowych w Polsce trafiają głównie od naszych wschodnich sąsiadów.

- Warunkiem ich pozytywnego rozpatrzenia jest nostryfikacja oryginalnego dyplomu na jednym z polskich wydziałów farmaceutycznych oraz pozytywne zaliczenie egzaminu ze znajomości języka polskiego, przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Aptekarską. W skali roku o pracę w naszym kraju ubiega się grupa 4 – 6 osób – podaje rzecznik.

Dobór czy niedobór?

Z danych wynika więc, że grupa obcokrajowców zainteresowanych pracą w polskich aptekach nie jest wielka. Pytanie czy jest w ogóle na nich popyt?

Niedawno Marek Tomków, wiceszef NIA przyznał, że „w Polsce zatrudnionych w aptekach jest ok. 24 tysięcy farmaceutów, jednak obecnie mamy ogromny niedobór farmaceutów. Mamy województwa, gdzie niedobór jest wręcz legendarny, np. lubuskie”.

Czytaj też: Pracownicy z Ukrainy powinni lepiej zarabiać. Inaczej wyjadą z Polski

Z kolei Alina Górecka, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej przekonuje, że dzisiaj nie ma popytu na farmaceutów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Pracownicy aptek zza wschodniej granicy nie stanowią więc konkurencji dla polskich farmaceutów.

- Na terenie województwa wielkopolskiego był jeden przypadek, gdzie po odpowiednich szkoleniach poznańska uczelnia uznała, że dyplom uzyskany przez farmaceutę na Ukrainie, jest równoważny z dyplomem polskim. Ta osoba, po zdaniu egzaminu z języka polskiego, uzyskała prawo wykonywania zawodu na terenie Polski – powiedziała prezes Wielkopolskiej OIA.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Farmacja, praca: W polskich aptekach będą pracować farmaceuci z Ukrainy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA