PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Farmaceuta będzie mógł postępować zgodnie z sumieniem?

Do Sejmu wpłynął projekt, który przewiduje, że farmaceuta będzie mógł korzystać z klauzuli sumienia. Zdaniem autorów projektu zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości czy braku poszanowania poglądów.

Farmaceuta będzie mógł postępować zgodnie z sumieniem?
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski proponuje znowelizować prawo farmaceutyczne w miejscu, w którym wymienia ono powody odmowy wydania produktu leczniczego przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego (fot. pixabay.com)
REKLAMA

- Aptekarze nie mogą być dyskryminowani ze względu na poglądy – uważa Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski.

W ocenie przewodniczącej stowarzyszenia Małgorzaty Prusak, konstytucja chroni wolność farmaceutów tak samo jak lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy obecnie mają prawo do korzystania z klauzuli sumienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podobne argumenty znalazły się w uzasadnieniu do projektu, który wpłynął do Sejmu. Jego autorzy powołują się na kilka przepisów ustawy zasadniczej, które mówią m.in. o wolności religijnej. Ich zdaniem „zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, (...) braku poszanowania poglądów".

- Sytuacja ta prowadzi do zastraszania pracowników aptek, do zwolnień z pracy z powodu odmowy wydania tabletki "po" czy też wyjawienia przez pracownika moralnych wątpliwości wobec dystrybucji środków antykoncepcyjnych - napisano w petycji.

Dlatego Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski proponuje znowelizować prawo farmaceutyczne w miejscu, w którym wymienia ono powody odmowy wydania produktu leczniczego przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego.

"W obecnym porządku prawnym prawo farmaceuty do postępowania zgodnie z sumieniem nie zostało w sposób wyraźny ustawowo ograniczone ani uregulowane, jak to jest w przypadku zawodu lekarza, pielęgniarki, a obecne przepisy prawne w odniesieniu do tej kwestii są różnie interpretowane" - piszą farmaceuci w petycji.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Farmaceuta będzie mógł postępować zgodnie z sumieniem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA