- RynekAptek.pl
- •7 cze 2017 18:29
Do Sejmu wpłynął projekt, który przewiduje, że farmaceuta będzie mógł korzystać z klauzuli sumienia. Zdaniem autorów projektu zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości czy braku poszanowania poglądów.

- Aptekarze nie mogą być dyskryminowani ze względu na poglądy – uważa Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski.
W ocenie przewodniczącej stowarzyszenia Małgorzaty Prusak, konstytucja chroni wolność farmaceutów tak samo jak lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy obecnie mają prawo do korzystania z klauzuli sumienia.
Podobne argumenty znalazły się w uzasadnieniu do projektu, który wpłynął do Sejmu. Jego autorzy powołują się na kilka przepisów ustawy zasadniczej, które mówią m.in. o wolności religijnej. Ich zdaniem „zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, (...) braku poszanowania poglądów".
- Sytuacja ta prowadzi do zastraszania pracowników aptek, do zwolnień z pracy z powodu odmowy wydania tabletki "po" czy też wyjawienia przez pracownika moralnych wątpliwości wobec dystrybucji środków antykoncepcyjnych - napisano w petycji.
Dlatego Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski proponuje znowelizować prawo farmaceutyczne w miejscu, w którym wymienia ono powody odmowy wydania produktu leczniczego przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego.
"W obecnym porządku prawnym prawo farmaceuty do postępowania zgodnie z sumieniem nie zostało w sposób wyraźny ustawowo ograniczone ani uregulowane, jak to jest w przypadku zawodu lekarza, pielęgniarki, a obecne przepisy prawne w odniesieniu do tej kwestii są różnie interpretowane" - piszą farmaceuci w petycji.
Więcej przeczytasz tutaj.


KOMENTARZE (0)