Farmaceuci walczą by leki były sprzedawane tylko w aptekach

Dystrybutor leków Neuca i polscy farmaceuci walczą o to, aby leki były sprzedawane tylko w aptekach. Protestują sklepy stacje i producenci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Farmaceuci walczą by leki były sprzedawane tylko w aptekach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Puls Biznesu

13 cze 2014 8:02


Już 3450 osób podpisało petycję przeciwko sprzedaży leków poza aptekami. Całą akcję zorganizowała Neuca, giełdowy dystrybutor farmaceutyków. Potrwa ona dwa miesiące, po czym petycja wraz z podpisami zostanie wysłana do prezydenta, premiera i marszałka Sejmui - informuje "Puls Biznesu".

"Przy obecnych regulacjach prawnych Inspekcja Farmaceutyczna nie ma podstawowych narzędzi pozwalających skutecznie kontrolować rynek pozaapteczny, np. w przypadku wadliwych leków nie ma jak wstrzymać ich sprzedaży i wycofać z obrotu" - mówi Marek Tomków, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Innego zdania są nie tylko sklepy i stacje benzynowe, ale również wytwórcy leków. PASMI - Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty, twierdzi, że np. leki przeciwbólowe zapewniają doraźną pomoc, szczególnie tam, gdzie dostęp do aptek jest utrudniony ze względu na godziny ich pracy.

Farmaceuci mają na sztandarach dobro pacjenta, w tle są jednak ogromne pieniądze. Według danych firmy badawczej Nielsen, na leki OTC i suplementy diety Polacy wydają rocznie poza aptekami ok. 500 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.