PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Farmaceuci czekają na ustawę dotyczącą zawodu

  • Autor: PAP/AT
  • 21 paź 2019 15:06

Regulacje dotyczące zawodu farmaceuty są jednymi z najbardziej wyczekiwanych. Farmaceuci, których jest w Polsce 27 tysięcy, czekali na przepisy od wielu lat. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty trafił kilka dni temu do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Gdyby obecny rząd nie zdążył zająć się projektem, to nie ma przeszkód, aby rozpatrzył go nowo powołany gabinet. Naczelna Izba Aptekarska zapoznała się z projektem na etapie konsultacji publicznych i oceniła go pozytywnie, choć w kilku miejscach wymaga on korekty.

Farmaceuci czekają na ustawę dotyczącą zawodu
Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych w zawodzie farmaceuty (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych w zawodzie farmaceuty - uważa rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Naczelna Izba Aptekarska oceniła projekt go pozytywnie, choć w kilku miejscach wymaga on korekty.
  • Proponowane zapisy - zdaniem rzecznika Izby - gwarantują farmaceutom niezależność. - Farmaceuci będą mogli odmówić wykonania poleceń służbowych, które - w ich przekonaniu - mogą naruszać obowiązujące przepisy.
  • Dodatkowo Naczelna Izba Aptekarska uważa, że samorząd aptekarski nadal powinien opiniować kandydata na kierownika apteki.

Szacuje się, że 6-13 proc. hospitalizacji wynika z nieprawidłowego zażywania leków. Może to skutkować interakcjami czy polekowymi powikłaniami, które są zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia pacjenta.

Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych - uważa rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rzecznik podkreślił, że regulacje dotyczące zawodu farmaceuty są jednymi z najbardziej wyczekiwanych. Farmaceuci, których jest w Polsce 27 tysięcy, czekali na przepisy od wielu lat. Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty trafił kilka dni temu do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Gdyby obecny rząd nie zdążył zająć się projektem, to nie ma przeszkód, aby rozpatrzył go nowo powołany gabinet. Leleno zaznaczył, że Naczelna Izba Aptekarska zapoznała się z projektem na etapie konsultacji publicznych i oceniła go pozytywnie, choć w kilku miejscach wymaga on korekty.

Przede wszystkim farmaceuci będą mogli prowadzić dodatkowe usługi na rzecz pacjentów: przeglądy lekowe czy obsługę urządzeń medycznych, a za zgodą lekarza, kontynuować realizację recept dla tzw. pacjentów stabilnych, a więc tych, którzy od lat leczą się tymi samymi lekami. W ten sposób można będzie wykorzystać potencjał farmaceutów i aptek, które w przyszłości mają stać się lokalnymi centrami zdrowotnymi.

"Jest to szczególnie istotne z uwagi na rosnącą liczbę pacjentów w wieku senioralnym oraz stopniowo malejącą liczbę lekarzy i pielęgniarek" - wyjaśnił rzecznik.

Czytaj też: Farmaceuci z klauzulą sumienia?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Farmaceuci czekają na ustawę dotyczącą zawodu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA