×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Eksperci: brak kadry i zbyt duże wydatki na opiekę szpitalną poważnym problemem w Polsce

  • Autor: aw/pap
  • 2 kwi 2019 17:17

Opieka medyczna w Polsce jest niedoinwestowana i mało efektywna; w innych krajach Europy największym problemem jest zadłużenie placówek medycznych – przekonywali eksperci podczas wtorkowej (2 kwietnia) konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci: brak kadry i zbyt duże wydatki na opiekę szpitalną poważnym problemem w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Specjaliści z Polski i Włoch podczas spotkania z dziennikarzami powołali się na międzynarodowy raport "Finansowanie ochrony zdrowia a jakość systemu dla pacjentów.
  • Polska na tle wybranych krajów europejskich". Powstał on na zlecenie BFF Banking Group i poza naszym krajem porównano w nim m.in. Czechy, Grecję, Słowację, Hiszpanię, Portugalię i Włochy.

"Niewielkie nakłady inwestycyjne niekoniecznie muszą oznaczać, że system dla samych pacjentów będzie nieefektywny" - powiedział powołując się na raport Radosław Moks, członek zarządu BFF Banking Group. Jego zdaniem wysokość tych nakładów nie jest czynnikiem warunkującym skuteczność funkcjonowania opieki medycznej.

Jak przykład wymieniane są Czechy, Słowacja oraz Portugalia, gdzie nakłady na opiekę medyczną są niewiele wyższe, niż w Polsce. Te trzy kraje przeznaczają na służbę zdrowia od 2,2 tys do 2,8 tys. dolarów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, podczas gdy Polska - około 2 tys. dol.

Omawiając raport Moks podkreślił, że mimo mniejszych wydatków Czechy, Słowacja i Portugalia lepiej wypadają w ocenie Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (EHCI), niż Hiszpania i Włochy, gdzie na opiekę medyczną wydaje się 3,5 tys. dolarów przeliczeniu na jednego mieszkańca (średnia w OECD to 4 tys. dolarów).

W rankingu EHCI z 2018 r., którym się posłużono w tym opracowaniu, Czechy zajęły 14. miejsce - uzyskując 731 punktów (na 1000 możliwych do zdobycia), Słowacja - 17. miejsce (722 punkty), Hiszpania - 19. miejsce (698), a Włochy - 20. miejsce (687). Polska na 35 krajów zajęła 32. miejsce i zyskała 585 punktów. Za nami znalazły się jedynie Węgry (565), Rumunia (549) i Albania (544).

Polscy pacjenci najgorzej ocenili dostępność świadczeń medycznych i wyniki leczenia. Wśród badanych w raporcie krajów pod względem dostępności świadczeń najlepiej wypadły Czechy i Słowacja, a skuteczność leczenia najwyżej oceniono we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii. Podkreśla się również, że 41 proc. Polaków zapłaciłoby wyższe podatki, aby poprawić sytuację w służbie zdrowia.

Radosław Moks przyznał, że Polska lepiej wypadła w działaniach na rzecz profilaktyki zdrowia, na którą w opiece medycznej kładzie się coraz większy nacisk. "Nasz kraj uplasował się powyżej średniej dla krajów OECD, z kolei najgorzej z profilaktyką radzą sobie Włochy i Hiszpania" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperci: brak kadry i zbyt duże wydatki na opiekę szpitalną poważnym problemem w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA