EEC 2016, Małas: Polski nie stać na kształcenie pielęgniarek dla bogatych krajów

- Zwiększenie atrakcyjności zawodu pielęgniarki to podstawa - stwierdziła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016, Małas: Polski nie stać na kształcenie pielęgniarek dla bogatych krajów

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/AT

www.rynekzdrowia.pl

18 maj 2016 19:05


Jak mówiła prezes na sesji nt. "Zarządzanie szpitalami, czyli oblicze bezpieczeństwa" pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, tylko co trzecia pielęgniarka i położna, która kończy uczelnię, wchodzi do zawodu.

Małas wskazała, że kształcenie pielęgniarek to 4600 godzin w ramach studiów licencjackich i 6300 w ramach magisterskich, z czego 50 proc. to zajęcia praktyczne.

- To kształcenie bardzo drogie i naprawdę nie stać Polski na przygotowywanie kadr na potrzeby bogatych krajów - alarmowała Zofia Małas.

Czytaj tez: W szpitalach brakuje pielęgniarek. Jak rozwiązać ten problem?

Podała, że Izba rozmawiała z ministrem zdrowia o tym, co zrobić, aby przyciągnąć młodzież do zawodu.

- Zaproponowaliśmy 3- lub 5-letni staż dla pielęgniarki wchodzącej do zawodu, ale nie za pensję minimalną, jak obecnie (1400 zł na rękę). Zwiększenie atrakcyjności zawodu to podstawa - podkreślała Małas.

Wskazała, że fale strajków pielęgniarek i położnych, która przelewały się przez kraj w ciągu ostatnich 10-15 lat, spowodowały to, że zawody te postrzegane są jako piękne, ale takie, z których nie da się wyżyć.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.