EEC 2016: Lekarz medycyny pracy ma być doradcą pracodawcy i pracownika

Medycyna pracy postrzegana jest jako rzesza lekarzy, których zadaniem jest profilaktyczna opieka nad pracującymi - powiedziała Krystyna Kostyra, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i konsultant w dziedzinie medycyny pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016: Lekarz medycyny pracy ma być doradcą pracodawcy i pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia/AT

www.rynekzdrowia.pl

20 maj 2016 19:49


Postrzeganie medycyny pracy jako wystawiającej zaświadczenia musi ulec zmianie. Lekarz medycyny pracy ma być doradcą zarówno pracodawcy, jak i pracownika - mówili uczestnicy sesji poświęconej poszukiwaniu współczesnego modelu medycyny pracy podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Krystyna Kostyra, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy uczestnicząca w piątek (20 maja) w sesji "Medycyna pracy - w poszukiwaniu współczesnego modelu" wskazała, że obecnie medycyna pracy postrzegana jest jako rzesza lekarzy, których zadaniem jest profilaktyczna opieka nad pracującymi, czego efektem jest głównie wydawanie orzeczeń.

Jak podkreśliła, zdarza się często, że lekarza medycyny pracy pacjent traktuje się jako tego, do którego przychodzi po zaświadczenie czy pieczątkę. Takie postrzeganie medycyny pracy musi ulec zmianie.

- W dzisiejszych czasach medycyna pracy stoi przed wieloma nowymi wyzwaniami. Pojawiają się nowe czynniki, procesy technologiczne i informatyczne szkodliwe dla zdrowia pracowników. Mamy też do czynienia z dużą migracją pracowników, zmiennością zatrudnienia i to też musi znaleźć odzwierciedlenie w działaniach lekarzy medycyny pracy - mówiła dyrektor Kostyra.

W jej opinii, ideą przewodnią zmian przepisów w tej dziedzinie powinno wskazanie, że lekarz medycyny pracy ma być doradcą zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Ma wskazywać na nieprawidłowości występujące w procesie pracy, ale i możliwości rozwiązania tych problemów.

Dyrektor Krystyna Kostyra podniosła też kwestię partycypowania NFZ w zakresie finansowania działań lekarzy medycyny pracy.

- Pracodawcy skarżą się, że koszty badań lekarskich stanowią pokaźną część budżetu firmy. W procesie projektowania nowych przepisów rozważana jest możliwość, by udział w kosztach profilaktyki i opieki zdrowotnej nad pracującymi brały udział również inne instytucje. Na pewno Fundusz byłby tu właściwy - powiedziała konsultant województwa śląskiego w dziedzinie medycyny pracy - stwierdziła.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.