PARTNERZY PORTALU

Dziś Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Jak wesprzeć pracowników?

Dziś, 18 stycznia przypada najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli tzw. Blue Monday. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2020 roku depresja będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób (nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia), a do 2030 roku – na pierwszym. W Polsce zmaga się z nią około 1,5 mln osób. W jaki sposób firmy mogą wesprzeć pracowników?

Dziś Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Jak wesprzeć pracowników?
31 proc. pracowników odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu (badanie HRK) (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według cyklicznego raportu „The Workforce View in Europe 2019”, Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników w Unii.
  • Jak podkreślają eksperci, permanentny stres może prowadzić do wypalenia zawodowego, a to z kolei - do depresji.
  • Specjaliści zwracają uwagę także na inną kwestię: ludzie nie potrafią wypoczywać, dlatego nie mają energii, by wykonywać obowiązki w pracy.

Ten tydzień zaczyna się od Blue Monday, podobno najbardziej depresyjnego dnia w roku.

Cliff Arnall, brytyjski psycholog i pracownik Cardiff University, w 2004 roku wyznaczył ten dzień za pomocą wzoru matematycznego. Wziął pod uwagę kilka czynników: meteorologię (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologię ("dół" z powodu niedotrzymania postanowień noworocznych) czy ekonomię (pusty portfel po świętach i sylwestrze). 

Fakt jest jednak, że "depresyjny poniedziałek" to zagrywka mocno reklamowa. Okazało się bowiem, że badania Cliffa Arnalla do różnych mediów wysyłała firma obsługująca biuro podróży Sky Travel - i postanowiła wykorzystać badania Arnalla, by zachęcać do kupna wycieczek, co miało pomagać w walce ze złym samopoczuciem. 

Stres w pracy

Choć wyniki badań Arnalla traktuje się raczej jako ciekawostkę, to  sama depresja czy złe samopoczucie nie są już ciekawostką, lecz dużym problemem.

Według cyklicznego raportu „The Workforce View in Europe 2019” Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników w UE. Wnioski europejskich badań potwierdza badanie HRK. Wynika bowiem z niego, że 31 proc. pracowników odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a 14 proc. - nawet kilka razy w trakcie dnia.

Bezstresową pracą może pochwalić się jedynie 7 proc. badanych. Ci, którzy nie należą do grona szczęśliwców, swój stres oceniają jako 4. stopień w pięciostopniowej skali jego odczuwania (26 proc.).

Wspieranie pracowników w walce ze stresem oraz redukowanie jego negatywnych skutków stało się szczególnie istotne w czasach pandemii. Wielu pracodawców i pracowników znalazło się w całkowicie nowej i trudnej sytuacji.

Ludzie obawiają się utraty pracy, łączą pracę zdalną z życiem rodzinnym, a także martwią się o zdrowie rodziny. W dłuższej perspektywie taki melanż może skutkować wieloma problemami. Jak podkreślają eksperci, permanentny stres może prowadzić do wypalenia zawodowego, a to - do depresji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dziś Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Jak wesprzeć pracowników?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA