PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień Ratownictwa Medycznego. Oto mazowieckie ratownictwo w statystykach

  • Autor: aw/PAP
  • 13 paź 2019 9:28

13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie w 2018 r. w systemie ratownictwa medycznego w woj. mazowieckim było ponad 1,6 tys. ratowników, 414 lekarzy i 224 pielęgniarki.

Dzień Ratownictwa Medycznego. Oto mazowieckie ratownictwo w statystykach
Zespoły ratownictwa medycznego najczęściej udzielały pomocy osobom w wieku 18-64 lata (fot.arch.)
REKLAMA

W ramach systemu funkcjonowało 139 podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, 57 specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i 3 lotnicze zespoły ratownictwa medycznego.

Podstawowy zespół medyczny tworzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka lub ratownik medyczny. W specjalistycznym zespole ratownictwa są co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka lub ratownik medyczny. W zespole lotniczym są co najmniej trzy osoby, w tym co najmniej jeden pilot zawodowy, lekarz oraz ratownik medyczny lub pielęgniarka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, w 2018 r. w całym woj. mazowieckim pogotowie wyjeżdżało na miejsce zdarzenia 458 tys. razy (liczba bez wyjazdów do zachorowań). 71 proc. stanowiły zdarzenia, do których doszło w domu, 5 proc. - w ruchu uliczno-drogowym, 2 proc. - w pracy, 1 proc. - w szkole oraz 21 proc. - w innych miejscach.

Zespoły ratownictwa medycznego najczęściej udzielały pomocy osobom w wieku 18-64 lata.

W miejscu zdarzenia udzielono pomocy 30 tys. osób w wieku do 17 lat, 220 tys. osób w wieku 18-64 lata oraz 210 tys. osób w wieku 65 lat i więcej.

W tzw. trybie ambulatoryjnym, czyli w izbie przyjęć albo szpitalnym oddziale ratunkowym, w 2018 r. pomoc otrzymało 160 tys. osób do lat 17, 380 tys. w wieku 18-64 lata i 170 tys. w wieku 65 lat i więcej.

Z pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym skorzystało 52 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet. 41 proc. otrzymało pomoc medyczną w zakresie: chirurgii, chirurgii urazowo-ortopedycznej i neurochirurgii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Ratownictwa Medycznego. Oto mazowieckie ratownictwo w statystykach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA