PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Jakie mają warunki pracy?

  • Autor: PAP/MIW
  • 27 maj 2017 11:39

W sobotę obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Jakie mają warunki pracy?
Adobe Stock
REKLAMA

• Diagnostyka laboratoryjna to jedno najpewniejszych źródeł opisujących stan zdrowia pacjenta.

• Aż 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach tych badań - przypominają specjaliści.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej została uchwalona 16 lat temu. Określiła zasady dostępu do wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód.

- Diagności pracują w zaciszu laboratoriów, w cieniu sukcesów lekarzy, pacjenci na co dzień ich nie widzą, tymczasem bez nich nie ma właściwego leczenia - podkreśla Iwona Wronka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W tej placówce przeprowadza się ponad 30 tys. takich badań miesięcznie - z zakresu hematologii, chemii klinicznej, serologii, koagulologii, analityki ogólnej, diagnostyki tarczycy, diagnostyki hormonalnej, diagnostyki onkologicznej, wirusologii, toksykologii oraz bakteriologii.

Podstawowe znaczenie, jak przekonują specjaliści, ma profesjonalna kadra, prawidłowo pobrany materiał i czas jego przechowywania - im szybciej trafi do badań, tym lepiej. Bytomski szpital szczyci się tym, że przeprowadzenie w nim badania należą do najbardziej precyzyjnych i najszybszych.

- Sprzętowo nie odbiegamy od laboratoriów światowych. Pracujemy na urządzeniach najwyższej klasy, których jednostkowa wartość kształtuje się na poziomie 200-400 tys. zł - powiedział kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w bytomskim szpitalu Michał Swoboda.

W pilnych sytuacjach lekarz otrzymuje wyniki badań już przed upływem pół godziny od wpisanie zlecenia.

- Aparatura pomiarowa, którą użytkujemy, pozwala na jeszcze szybszą realizację zlecenia lekarskiego, np. parametry krytyczne są oznaczane w niecałe 5 minut - dodaje Swoboda.

W bytomskim szpitalu pracuje 10 diagnostów laboratoryjnych, aż 7 z nich może się pochwalić tytułem specjalisty z dziedziny mikrobiologii, diagnostyki laboratoryjnej czy toksykologii. Kolejny uzyska tytuł specjalisty jeszcze w tym roku. W dobie powszechnego dbania Polaków o formę i wygląd, a często także nadmiernego dbania o higienę, pracownicy zakładu mają pełne ręce roboty, wykonując wiele badań z zakresu mykologii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Jakie mają warunki pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA