Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pod znakiem stresu

• Wypadki to wcale nie największe wyzwanie współczesnego BHP?
• 28 kwietnia uznany jest przez Międzynarodową Organizację Pracy za Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tegoroczny temat kampanii to "Stres w miejscu pracy: wspólne wyzwanie".
• 53,3 proc. polskich pracowników odczuwa stres w pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pod znakiem stresu

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

28 kwi 2016 8:35


Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,3 miliona kobiet i mężczyzn ulega wypadkom w czasie pracy lub zapada na choroby związane w wykonywaną pracą, które powodują śmierć ponad 6000 pracowników każdego dnia. Na całym świecie jest około 340 milionów wypadków przy pracy i 160 milionów ofiar chorób zawodowych rocznie.

W Polsce, według danych GUS-u w 2015 r., liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła 87622 osoby. Z tego 86824 osoby uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim, 495 osób – wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała, a 303 – wypadkom śmiertelnym. Liczby te są bardzo podobne na przestrzeni lat. Od roku 2000 liczba wypadków waha się od 80 do 104 tys. rocznie.

Czytaj też: Polacy giną w pracy. Spadają z dachów, drabin i igrają z prądem

Praca stresuje

W 2016 roku tematem kampanii Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy są jednak nie wypadki, a stres w miejscu pracy, który stanowi coraz większe wyzwanie dla specjalistów od bezpieczeństwa i ochrony pracy.

Po prostu coraz częściej odczuwamy presję, aby sprostać wymaganiom współczesnego życia zawodowego. Zagrożenia psychospołeczne, takie jak zwiększona konkurencja, wyższe oczekiwania dotyczące wydajności i dłuższe godziny pracy przyczyniają się tego, że miejsce pracy staje się coraz bardziej stresującym środowiskiem.

Pracownicy doświadczają zmian organizacyjnych i restrukturyzacyjnych, zmniejszonych możliwości zatrudnienia, rosnącej niepewności utrzymania pracy, strachu przed utratą pracy, masowych zwolnień i bezrobocia oraz zmniejszonej stabilności finansowej, co powoduje poważne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Stres w pracy jest powszechnie uznawany za problem globalny dotykający wszystkie kraje, wszystkie zawody i wszystkich pracowników, zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się.

Z badań OECD wynika, że 53,3 proc. polskich pracowników odczuwa stres w pracy. W Europie wyprzedzają nas pod tym względem tylko Grecy (58 proc.) i Turcy (67,5 proc.). Wyraźnie mniej zestresowanych pracowników znajdziemy wśród naszych sąsiadów: Czechów (43,4 proc.) lub Niemców (42,4 proc.), a daleko nam do Szwedów (14,7 proc.) czy Norwegów (18,2 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.