Działania prozdrowotne w firmie przynoszą efekty. Zdrowszy pracownik bardziej wydajny

Co trzeci badany w Polsce uważa, że pracowałby wydajniej, gdyby był zdrowszy niż aktualnie. Natomiast brak działań prozdrowotnych w firmie jest negatywnie oceniany przez pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Działania prozdrowotne w firmie przynoszą efekty. Zdrowszy pracownik bardziej wydajny

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 lip 2015 10:10


Usprawnienie modelu opieki zdrowotnej i profilaktycznej to istotne wyzwanie stojące zarówno przed pracodawcami, jak i instytucjami państwowymi. U progu nowych wyzwań warto przyjrzeć się dzisiejszemu zaangażowaniu firm w tym obszarze.

– Programy zdrowotne to przede wszystkim korzyści dla pracodawcy w postaci spadku absencji, poprawy stanu zdrowia i zwiększenia zaangażowania zatrudnionych - mówi Grzegorz Juszczyk, dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Lux Med.

Jak pokazują wyniki raportu „Zdrowie w pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany”, aż 76% firm w Polsce podejmuje już działania na rzecz zdrowia pracowników. Dodatkowo, większość pracodawców zaobserwowała efekty wprowadzonych działań. Respondenci w Polsce wskazują najczęściej ograniczenie absencji chorobowej i poprawę stanu zdrowia oraz zwiększenie wydajności. Podobnie wskazania widoczne są także w innych krajach.

Koszty największą barierą działań prozdrowotnych

- Najpoważniejszą barierą są koszty takich działań. W Polsce znacznie więcej menedżerów podkreśla ten problem (73% wobec 30% w Wielkiej Brytanii). Kolejne wyzwanie, tak w Polsce, jak i we wszystkich krajach, to zauważalny brak priorytetu dla zdrowia dla zarządów firm (Polska 32%, Hiszpania 35%) czy brak odpowiednich kadr zarządzających takimi działaniami prozdrowotnymi (Polska 22%, Wielka Brytania 20%) - czytamy w badaniu.

Według raportu programy opieki medycznej dla pracowników są bardziej rozpowszechniony w Hiszpanii (30% badanych), natomiast programy sportowe w Polsce i Wielkiej Brytanii. Co ważne, kampanie edukacyjne kierowane do pracowników są w Polsce dostępne dwukrotnie rzadziej niż w porównywanych krajach.

- Pracownicy podkreślali jak duże znaczenie ma dla nich zaangażowanie pracodawcy w korporacyjne programy zdrowotne. W Polsce i Hiszpanii zadeklarowało to blisko 70% badanych, w pozostałych krajach 45-55%. Aż 43% badanych w Polsce zaznacza również, że w przyszłości przy zmianie pracy będą brać pod uwagę zaangażowanie pracodawcy w działania prozdrowotne. W pozostałych krajach taką postawę deklarował co czwarty badany - czytamy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.