PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dyspozytorka pogotowia i lekarka przed sądem za błąd w sztuce

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 16:28

We wtorek (22 października) zakończył się proces odwoławczy w sprawie dyspozytorki pogotowia i lekarki nocnej opieki medycznej oskarżonych o błąd w sztuce. Prokuratura wyrok I instancji uważa za prawidłowy i chce oddalenia obu apelacji. Wyrok w tej sprawie Sąd Okręgowy w Białymstoku ma ogłosić w najbliższy piątek (25 października).

Dyspozytorka pogotowia i lekarka przed sądem za błąd w sztuce
Zdarzenie miało miejsce w Hajnówce (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy w sprawie dyspozytorki pogotowia i lekarki nocnej opieki medycznej oskarżonych o błąd w sztuce.
  • Chodzi o to, że nie podjęły decyzji o wysłaniu karetki do 40-letniego mężczyzny, który - jak się okazało - był w stanie zagrożenia życia. Chory zmarł.
  • Wobec lekarki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej sąd I instancji postępowanie warunkowo umorzył; ma też ona zapłacić 1 tys. zł świadczenia pieniężnego.

Zdarzenie miało miejsce w Hajnówce (Podlaskie) nad ranem 23 grudnia 2012 r. Rodzina mężczyzny, który miał poważne problemy z sercem i inne schorzenia, zgłaszając jego problemy z oddychaniem i gorączkę, skontaktowała się z nocną i świąteczną opieką zdrowotną. Lekarka, która miała wtedy dyżur - jak to opisano w akcie oskarżenia - "zignorowała objawy alarmowe mogące wskazywać na stan bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta"; nie przyjechała, by zbadać chorego i nie przekazała zawiadomienia pogotowiu ratunkowemu.

Również dyspozytorka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku nie zdecydowała się wysłać karetki po telefonie od matki chorego mężczyzny. "Nie pogłębiła wywiadu co do stanu zdrowia pacjenta, a w konsekwencji nie zleciła w stosownym czasie wyjazdu karetki (...) do pacjenta w trybie pilnym, powyższe zaniechanie doprowadziło do zgonu pacjenta" - tak opisała zarzut jej postawiony prokuratura.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie śledczych, dyspozytorka podjęła błędną - pod względem wiedzy z zakresu medycyny ratunkowej - decyzję, by nie wysyłać do tego chorego karetki, przez co uniemożliwiła "niezwłoczne wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego" skutkującego - co najmniej - istotnym zmniejszeniem ryzyka pogorszenia stanu zdrowia, a nawet zgonu pacjenta.

W lutym Sąd Rejonowy w Hajnówce skazał dyspozytorkę na pół roku więzienia w zawieszeniu, orzekł też roczny zakaz zajmowania stanowiska dyspozytora pogotowia w jednostkach służby zdrowia. Wobec lekarki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej sąd I instancji postępowanie warunkowo umorzył; ma też ona zapłacić 1 tys. zł świadczenia pieniężnego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyspozytorka pogotowia i lekarka przed sądem za błąd w sztuce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA