×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dyrektor szpitala został pielęgniarzem. "Dotykam pacjenta bezpośrednio"

  • KDS
  • 12 maj 2022 16:02

Pielęgniarki znajdują się na liście zawodów deficytowych w 2022 roku „Barometru zawodów 2022”, który publikuje co roku Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W jednym z bytomskich szpitali dyrektor tej placówki zmienia garnitur na pielęgniarski uniform i kilka razy w miesiącu pełni dyżury.

Dyrektor szpitala został pielęgniarzem. "Dotykam pacjenta bezpośrednio"
naszym kraju Dzień Pielęgniarek i Położnych świętuje ponad 234 117 zatrudnionych pielęgniarek i 28 899 zatrudnionych położnych.(fot. Unsplash/Ani Kolleshi)
REKLAMA
  • 12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W naszym kraju świętuje ponad 234 117 zatrudnionych pielęgniarek i 28 899 zatrudnionych położnych.
  • Choć ich liczba powoli idzie w górę, to obydwa zawody nadal są na liście deficytowych.
  • Dyrektorzy widzą pacjenta poprzez kod świadczenia (..) czy kosztów jakie ponosi szpital. Ja idąc jako pielęgniarz na salę dotykam pacjenta bezpośrednio, rozmawiam z nim - tłumaczy Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, który został pielęgniarzem.

Święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowione został przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Data wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Grafika: NIPIP
Grafika: NIPIP

W naszym kraju, jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych pod koniec ubiegłego roku zatrudnionych było 234 117 pielęgniarek i 28 899 położnych. I choć raport NIPiP wskazuje, że ich liczba z roku na rok rośnie (rok wcześniej było ich odpowiednio: 231 612 i 28 231), to do zapełnienia jest ogromna luka pokoleniowa. Bowiem średnia wieku pielęgniarki w Polsce to prawie 54 lata, położnej to o dwa lata mniej. O braku rąk do pracy w tych zawodach mówi się od lat, bo i potrzeby w starzejącym się społeczeństwie, jakim jest Polska, są coraz większe.

Grafika: NIPIP
Grafika: NIPIP

- Natychmiast przyjęlibyśmy do pracy 140 pielęgniarek. Od wielu lat borykamy się z trudnościami w pozyskiwaniu tego personelu mimo podejmowania przeróżnych działań. Publikujemy ogłoszenia, organizujemy akcje reklamowe, drzwi otwarte, itp. Mimo to cały czas mamy braki. A przecież szpital nieustannie się rozwija, wprowadzamy nowe formy działalności i potrzebujemy coraz więcej personelu medycznego - mówi dyrektor ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Violetta Magiera.

Dyrektor został pielęgniarzem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyrektor szpitala został pielęgniarzem. "Dotykam pacjenta bezpośrednio"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA