Dwie bydgoskie przychodnie w ręce pracowników

Sejmik województwa podjął dziś decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu przekształcenia Bydgoskiego Centrum Diabetologii i Endokrynologii w spółkę pracowniczą oraz sfinalizowania podobnej procedury dotyczącej Wojewódzkiego Centrum Reumatologii i Rehabilitacji w Bydgoszczy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dwie bydgoskie przychodnie w ręce pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 gru 2013 15:09


Doświadczenia samorządu województwa pokazują, że uspołecznienie zarządzania tego typu jednostkami wpływa na podniesienie standardu usług medycznych.

Procedura przekształcenia placówek wymaga ich formalnej likwidacji przez organ założycielski, którym jest samorząd województwa oraz powołania w ich miejsce spółek pracowniczych. Z wnioskiem o likwidację Wojewódzkiego Centrum Reumatologii i Rehabilitacji oraz Bydgoskiego Centrum Diabetologii i Endokrynologii i przekształcenia ich w spółki wystąpiły do samorządu województwa dyrekcje tych jednostek.

Na listopadowej sesji sejmik podjął już uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia w spółkę Wojewódzkiego Centrum Reumatologii i Rehabilitacji w Bydgoszczy. Kolejnym krokiem było zaopiniowanie projektu przez organizacje związkowe. Na ostatniej sesji radni podjęli ostateczną uchwałę dającą zielone światło zmianom w tej placówce.

Podczas grudniowej sesji sejmiku podjęto też uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia w spółkę Bydgoskiego Centrum Diabetologii i Endokrynologii. Również w tym przypadku projekt uchwały będzie musiał jeszcze zostać zaopiniowany przez organizacje związkowe. Pozytywną opinię wydała już rada społeczna placówki.

Centra wydzierżawią od samorządu województwa majątek ruchomy i nieruchomy, przejmą też wszystkich pracowników jednostek oraz pełen zakres świadczonych do tej pory usług medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przejmowanie przez spółki pracownicze wojewódzkich ambulatoryjnych zakładów opieki zdrowotnej jest zgodne z przyjętą przez sejmik województwa koncepcją przyszłości tego segmentu publicznej służby zdrowia. Do tej pory takie przekształcenia przeszły bydgoski Dom Sue Ryder, Obwód Lecznictwa SPZOZ w Bydgoszczy (obecnie Centrum Medyczne Nad Brdą), Przychodnia Specjalistyczna OLK-MED w Toruniu oraz Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska w Bydgoszczy.

Zmiany objęły także bydgoską Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną, która została włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Przychodnię Dermatologiczną, która zostanie włączona w strukturę Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.