PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Duże zmiany dla ratowników medycznych. Nowe przepisy tuż-tuż

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lis 2022 14:26

Senacka Komisja Zdrowia przyjęła w poniedziałek ustawę regulującą wykonywanie zawodu ratownika medycznego. Wniosła kilkanaście poprawek językowych, legislacyjnych i porządkowych.

Duże zmiany dla ratowników medycznych. Nowe przepisy tuż-tuż
Ustawa ma przede wszystkim uregulować zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zwrócił uwagę, że ustawa ma przede wszystkim uregulować zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego, ustanowić samorząd ratownika medycznego i uregulować reguły odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych.
  • "Zawód ratownika medycznego bezspornie należy do zawodów zaufania publicznego" - podkreślił Bromber.
  • Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Jarosław Madowicz zauważył, że ustawa to "akt, który jest dobrym kompromisem między oczekiwaniem środowiska a tym, co zaproponowały strona rządowa i parlament".

Ustawa wprowadza do systemu prawnego przepisy powołujące samorząd zawodowy ratowników medycznych i regulujące jego organizację tak jak innych zawodów medycznych. Samorząd zawodowy będzie zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych, która będzie miała osobowość prawną i określone w ustawie organy.

Czytaj też: Jedno słowo, które wstrząsnęło rynkiem pracy. Nic już nie będzie takie jak wcześniej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały także przeniesione do ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych, prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego będą miały osoby, na zasadzie praw nabytych, które ukończyły publiczną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskały tytuł zawodowy ratownika medycznego lub ukończyły studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne i uzyskały tytuł zawodowy licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub studia wyższe na kierunku studiów związanym z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i uzyskały tytuł zawodowy licencjata.

Ustawa określa również zasady przeprowadzania państwowego egzaminu z ratownictwa medycznego. Egzamin ten będzie organizowany przez Centrum Egzaminów Medycznych, a przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną powoływaną przez dyrektora CEM. W skład tej komisji wejdą osoby mające doświadczenie z zakresu ratownictwa medycznego, w tym co najmniej jedna będzie musiała być lekarzem systemu. Egzamin w formie testowej będzie przeprowadzany nie rzadziej niż raz w roku, jednocześnie w tych samych terminach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duże zmiany dla ratowników medycznych. Nowe przepisy tuż-tuż

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA