Dolny Śląsk: Tu pracownicy chorują najczęściej

Pracodawcy, którzy zapewniają pracownikom kompleksową opiekę zdrowotną z łatwym dostępem do lekarza, w efekcie oszczędzają. Bowiem taki pracownik krócej przebywa na zwolnieniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dolny Śląsk: Tu pracownicy chorują najczęściej

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/gazetawroclawska.pl

www.rynekzdrowia.pl

27 lis 2014 10:29


Gazeta Wrocławska opublikowała część raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013", który przygotowała firma Medicover. Dotyczy on mieszkańców Dolnego Śląska.

Czytaj też: Chorowanie pracownika kosztuje pracodawcę nawet 4,5 tys. zł rocznie

Pracujący mieszkańcy województwa dolnośląskiego częściej niż statystyczni pracownicy z całej Polski ulegają np. urazom (13 proc. zwolnień z tego powodu wzięli Dolnoślązacy, a w całej Polsce 10 proc.).

Wyróżnia ich też to, że częściej (21 proc.) niż reszta zatrudnionych Polaków (17 proc.) mają podwyższone ciśnienie tętnicze, częściej też zapadają na infekcje oddechowe (na Dolnym Śląsku to powód 34 proc. zwolnień lekarskich, gdy w całej Polsce 28 proc.).

Natomiast mieszkanki woj. dolnośląskiego rzadziej przebywają na zwolnieniach w związku z ciążą (33 proc. wszystkich zwolnień w regionie) niż pozostałe Polki (40 proc. zwolnień w skali kraju).

Czytaj też: Kiedy pracodawca może zwolnić zbyt często chorującego pracownika?

Dlaczego? Jak wyjaśnia dr Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, jedna z autorek raportu, na Dolnym Śląsku jest mniejszy odsetek kobiet pracujących, będących w ciąży. W Polsce ten odsetek wynosi 12,4 procent, podczas gdy w województwie dolnośląskim 10,7 procent.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.