Długa aktywność zawodowa? Warunkiem starzenie się w dobrym zdrowiu

Wydłużenie aktywności zawodowej społeczeństwa to warunek konieczny utrzymania równowagi systemu emerytalnego w Polsce. Aby jednak Polacy, którzy żyją coraz dłużej, mogli także dłużej pracować, muszą się starzeć w dobrym zdrowiu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Długa aktywność zawodowa? Warunkiem starzenie się w dobrym zdrowiu

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

15 maj 2015 20:24


- Pamiętajmy o tym, że dziś musimy zmienić sposób myślenia. Pytanie, przed którym stoimy nie brzmi "czy wydłużyć wiek emerytalny”, tylko "co zrobić, by wydłużanie wieku emerytalnego było jak najmniej bolesne społecznie” - mówi prof. Marek Góra z SGH, jeden z twórców reformy emerytalnej z 1999 r.

- Swoim studentom powtarzam: „jeśli myślicie, że przejdziecie na emeryturę przed 75 r. ż., to jesteście naiwni”. Niestety, w powszechnym odbiorze dominuje wywodząca się z XIX wieku percepcja starości, którą przekładamy do osób osiągających wiek emerytalny. W dosyć powszechnym odczuciu osoba po 65 r. ż. to osoba stara. Tymczasem już w tej chwili tak nie jest, tym bardziej nie będzie tak w przyszłości - dodaje prof. Góra. 

Problemem nie jest wiek, tylko stan zdrowia 

Jak, na tle innych krajów, prezentuje się stan zdrowia populacji polskich 40-50 latków oraz 50-60 latków? W jakich punktach nasz system ochrony zdrowia czekają największe wyzwania? 

- Stan zdrowia populacji pracującej w Polsce na tle innych krajów jest marny - stwierdza prof. Bogdan Wojtyniak, z-ca dyr. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.  - Jeśli chodzi o zadanie związane z wydłużeniem wieku i poprawą zdrowia, to w przypadku mężczyzn duże rezerwy mamy właśnie w tej grupie. Jej stan zdrowia przyczynia się do tego, że generalnie polscy mężczyźni żyją krócej niż w Europie Zachodniej.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.