Dlaczego w Polsce jest tak mało lekarzy?

Liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców jest w Polsce najniższa w całej Unii Europejskiej - wynika z raportu OECD za 2014 r. Na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza. Jak to się stało, że znaleźliśmy się na końcu tabeli?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego w Polsce jest tak mało lekarzy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

12 maj 2015 14:00


Sytuacja się pogarsza, bo jeszcze kilka lat temu co prawda byliśmy w ogonie stawki, ale nigdy ostatni. Spośród przebadanych krajów gorzej jest tylko w Turcji i Macedonii.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia, uważa, że obecny deficyt lekarzy to pokłosie doktryny obowiązującą w latach 90. Uznano wtedy, że to popyt kreuje podaż, zatem jednym ze sposobów ograniczenia popytu na usługi medyczne powinno być ograniczenie podaży lekarzy.

- Doktryna ta dominowała w USA, bardzo silnie w krajach skandynawskich oraz w Europie Zachodniej (wyjątek to Włochy i Grecja) - dowodzi ekspert.- Także w Polsce uczelnie ograniczały ilość przyjęć na bezpłatne i płatne studia medyczne - przekonuje i dodaje, że u nas pojawił się wtedy jeszcze jeden problem - w latach 90. 30 proc. lekarzy nie podejmowało pracy w swoim zawodzie, realizowało się w innych obszarach np. w firmach farmaceutycznych.

Zgubne skutki doktryny

- Skutki tej doktryny odczuwamy teraz dotkliwie. Wtedy nie dostrzegano np. tego, że Europa będzie się starzeć. Dziś 60- 70-latkowie potrzebują więcej usług medycznych niż 30-latkowie - twierdzi Adam Kozierkiewicz.

Zreflektowano się zbyt późno. Braki kadrowe są tak duże, że wejście na rynek kolejnych roczników absolwentów medycyny nie doprowadza do skrócenia kolejek. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczba studentów na kierunkach lekarskich w listopadzie 2003 r. przekraczała 12,3 tys., natomiast w listopadzie 2014 r. było ich już ponad 25,9 tys.

Ale to i tak kropla w morzu potrzeb. Mimo że w ciągu 10 lat liczba studentów medycyny wzrosła dwukrotnie, pacjenci tego nie odczuwają.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.