Dlaczego tak mało cudzoziemców pracuje w sektorze opiekuńczym?

Zatrudnianie cudzoziemców w sektorze opieki na seniorami jest incydentalne. Dlaczego?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego tak mało cudzoziemców pracuje w sektorze opiekuńczym?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 maj 2015 11:33


Bariera językowa i niepewność co do stałości pobytu to główne bariery w zatrudnieniu cudzoziemców w sektorze opieki na seniorami - wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych. Jego wyniki zaprezentowano w środę w Warszawie na seminarium nt. pracy migrantów.

Badanie zrealizowano na terenie sześciu województw na próbie 198 podmiotów, z czego 73 niepublicznych. Były to m.in. domy opieki społecznej, zakłady opieki zdrowotnej, placówki Caritas. Badanie zrealizowano w styczniu i lutym 2015 r.

Zarządzających placówkami pytano, czy pracują u nich cudzoziemcy i czy byliby skłonni ich zatrudnić. Okazało się, że na 198 badanych ośrodków zatrudnieni cudzoziemcy stanowili 4 proc. ogółu pracowników (w 8 placówkach). W jednym podmiocie pracowało dziewięciu cudzoziemskich wolontariuszy.

Głównym problemem jest bariera językowa

Kierownictwo ośrodków poproszono o wskazanie powodów niezatrudniania cudzoziemców. W 51 proc. odpowiedzi podano, że przyczyną jest wystarczająco duża liczba Polaków chętnych do pracy. W 45 proc. wskazano na bariery językowe. Według 41 proc. odpowiedzi praca w pierwszej kolejności należy się Polakom. Kierownicy ośrodków wskazywali też, że gdyby mieli dwie identyczne kandydatury do pracy, to wybraliby Polaka (twierdziło tak 48 proc. badanych); 40 proc. odpowiedziało, że narodowość nie ma znaczenia; 12 proc., że wybór zależy od stanowiska.

Z badania wynika też, że osoby starsze wolą, aby opiekowali się nimi Polacy, a nie cudzoziemcy - z tą opinia zgadzało się 51 proc. kierowników badanych instytucji.

Według Instytutu Spraw publicznych zatrudnianie cudzoziemców w sektorze opiekuńczym jest incydentalne. Pracodawcy ich nie szukają, bo dostępni są wciąż pracownicy polscy i to oni w wielu miejscach są preferowani. Tylko 5 proc. placówek deklaruje zatrudnienie cudzoziemców, ale zaznacza, że musieliby być to specjaliści.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.