PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Diagności laboratoryjni chcą wyższych płac: Nie może być tak, że osoba z dużą wiedzą medyczną zarabia na rękę 1,8 tys. zł

  • Autor: PAP/JS
  • 26 sty 2018 17:38

Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się w piątek (26 stycznia) z przedstawicielami samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych. Przedstawiliśmy problemy i oczekiwania środowiska m.in. dot. statusu zawodowego, specjalizacji i wynagrodzeń - podała KIDL.

Diagności laboratoryjni chcą wyższych płac: Nie może być tak, że osoba z dużą wiedzą medyczną zarabia na rękę 1,8 tys. zł
Adobe Stock
REKLAMA

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) Elżbieta Puacz powiedziała, że atmosfera spotkania była dobra, a minister uważnie słuchał m.in. młodych diagnostów.

Postulaty diagnostów laboratoryjnych dotyczą m.in. określenia ich roli w systemie. Chodzi np. o opracowanie wytycznych dot. wykonywania świadczeń, czyli określenie wymogu możliwości współpracy na wybranych oddziałach z diagnostą laboratoryjnym z tytułem specjalisty, by można było konsultować z nim kwestie doboru badań laboratoryjnych, czy też analizy i interpretacji otrzymanych wyników. "W wymogach dotyczących realizacji świadczeń gwarantowanych zapomniano o zapewnieniu współpracy lekarza z diagnostą laboratoryjnym w opiece nad pacjentem" - wskazała dr Puacz.

Jak mówiła, z powodu braku jasnych przepisów, absolwenci niezwykle trudnych i ciężkich medycznych studiów na kierunku analityka medyczna, na których są przygotowani nie tylko do wykonywania badań, ale przede wszystkim do bliskiej współpracy z lekarzem i do udziału w opiece nad pacjentem, traktowani są najczęściej jako operatorzy aparatury medycznej, niezbędni jedynie do autoryzacji wyników.

Wśród postulatów diagnostów jest ograniczenie dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego, by byli to jedynie absolwenci kierunków medycznych, a nie np. kierunków przyrodniczych.

Diagności chcieliby zwiększenia płac. "Nie może być tak, że osoba z dużą wiedzą medyczną zarabia na rękę 1,8 tys. zł" - wskazała Puacz. Diagności chcieliby także gwarancji finansowania szkoleń specjalizacyjnych ze środków resortu zdrowia. Teraz muszą pokrywać je sami, a koszty - jak podkreślają - są niemałe, bo od 15 do 40 tys. zł w zależności od dziedziny medycyny laboratoryjnej.

Kolejnym z omawianych zagadnień był brak zainteresowania uczelni medycznych otwieraniem specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych. "Na razie akredytowały się trzy uczelnie, w dwóch specjalizacjach" - podała Puacz.

Wśród zasygnalizowanych ministrowi problemów były też wyniki kontroli NIK mówiące o konieczności podjęcia działań dot. m.in.: odrębnego finasowania puli badań laboratoryjnych w profilaktyce czy stworzenia rejestru badań laboratoryjnych.

Z danych KIDL wynika, że w Polsce jest 16 tys. diagnostów laboratoryjnych, z których 12,5 tys. aktywnie wykonuje zawód.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Diagności laboratoryjni chcą wyższych płac: Nie może być tak, że osoba z dużą wiedzą medyczną zarabia na rękę 1,8 tys. zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA