Depresja pracowników pogrąża firmy

760 mln zł traci rocznie polska gospodarka z powodu depresji. Tymczasem NFZ przeznacza na jej leczenie zaledwie 1/5 tej kwoty, czyli ok. 160 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Depresja pracowników pogrąża firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

23 lip 2014 7:43


- Widać ogromną różnicę między wydatkami publicznymi na leczenie tej choroby, a jej kosztami pośrednimi - mówi Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego, która wzięła ten problem pod lupę.

Współautor raportu uczelni o depresji zauważa też, w przypadku nowotworów jest odwrotnie - koszty leczenia są wyższe niż wydatki społeczne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według opracowania pokłosiem choroby są głównie koszty wynikające z absencji w pracy. Koszty generuje również przechodzenie na rentę i rosnąca liczba skierowań na rehabilitację.


Z analiz wynika, że depresja dotyczy głównie kobiet - w 2013 r. stanowiły 67,5 proc. ubezpieczonych, którym wystawiono zaświadczenie lekarskie z tytułu epizodu depresyjnego.

Widać też różnice geograficzne. Najwięcej orzeczeń rentowych jest wydawanych na Śląsku, w Łódzkiem i na Podkarpaciu, a najmniej: w Pomorskiem, Świętokrzyskiem i na Podlasiu. Najlepsza dostępność do lekarza jest w woj. śląskim, a najgorsza w woj. świętokrzyskim - zauważa "DGP".
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.