PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Depresja dopada Polaków nie tylko w Blue Monday. Rocznie tracimy 25 tys. lat produktywności

Dziś przypada Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku według teorii Cliffa Arnalla, brytyjskiego psychologa i pracownika Cardiff University. Okazuje się jednak, że depresja nie towarzyszy nam tylko tego dnia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, cierpi na nią ponad 350 mln ludzi na świecie i aż 1,5 mln Polaków.

Depresja dopada Polaków nie tylko w Blue Monday. Rocznie tracimy 25 tys. lat produktywności
Osoby chorujące na depresję są o ok. 20 proc. mniej produktywne, a więc można przyjąć, że pracują nie pięć, a cztery dni w tygodniu. (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Lepiej nie będzie. Według WHO w 2020 r. depresja będzie drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. To nie tylko problem społeczny, ale i gospodarczy, gdyż depresja jest jednym z powodów niezdolności do pracy.
  • Z kolei z szacunków Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego wynika, że depresja odpowiada rocznie za blisko 25 tys. lat utraconej produktywności w Polsce.
  • Koszty pośrednie ponoszone przez polskie społeczeństwo z powodu depresji wahają się od ok. 1 do 2,6 mld zł rocznie.

Według ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego depresja dotyka najczęściej osób w wieku 20-40 lat i ma poważny wpływ na ich życie zawodowe. Osoby chorujące na depresję są o ok. 20 proc. mniej produktywne, a więc można przyjąć, że pracują nie pięć, a cztery dni w tygodniu. Natomiast głęboka depresja może całkowicie wykluczyć je z grona zdolnych do pracy. WHO przestrzega, że już w 2020 r. depresja będzie drugą najczęściej diagnozowaną chorobą. Dlaczego dotyka nas coraz częściej?

– Jest to silnie związane z trybem życia i warunkami, w których je spędzamy. Jednym z powodów jest nadmiar pracy. Niestety Polacy w statystykach obciążenia pracą są tylko niewiele niżej niż Japończycy. Poza tym chodzi też o zadania, które sami przed sobą stawiamy, a które są – w tym skomercjalizowanym, nowoczesnym, transformującym się technologicznie świecie – trudne do udźwignięcia przez nasz system nerwowy – mówi w rozmowie z nami dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak jednak podkreśla, depresja nie jest chorobą, która dotyka tylko Polaków. Dotyczy ona głównie osób żyjących w najwyżej rozwiniętych krajach. Wśród przyczyn tego zjawiska najczęściej wymienia się obciążenie narastającymi stresorami przy pogłębiającym się braku wsparcia społecznego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Depresja dopada Polaków nie tylko w Blue Monday. Rocznie tracimy 25 tys. lat produktywności

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA